Dok se na ovdašnjem tržištu jako dobro može unovčiti, primjerice, komad papira na kojemu je Johnny Štulić u naletu inspiracije napisao stihove pjesme 'Sloboda', kućni pornić Gorana Bregovića ili prva, izgubljena ploča Gustafa iz osamdesetih, na globalnoj sceni trgovanje glazbenim memorabilijama je ozbiljan, milijunski biznis.
Cijena najskupljih glazbenih memorabilija nema apsolutno nikakve veze s objektivnom vrijednošću određenog artefakta. Popis 'svetih gralova' rock kulture koji vam donosimo, svojim vlasnicima jamči sigurnu budućnost, jer uvijek će se naći obožavatelj koji je spreman iskeširati pravo bogatstvo za instrument, komad odjeće ili rukopis, koji su barem na trenutak bili u posjedu njegova idola.
1. Fender Stratocaster Jimija Hendrixa
Vrijednost: 490.000 dolara
Trenutačni vlasnik: Nepoznati kolekcionar, SAD
Prva od mnogih zapaljenih gitara, koju je Hendrix potpalio u ožujku 1967. na koncertu u londonskom Finsbury Parku. Dok je gitaristi medicinsko osoblje pored pozornice saniralo manje opekline, novinar Tony Garland 'maznuo' je Strata s bine i spremio ga u garaži svojih roditelja, gdje je četrdeset godina skupljao prašinu. Vrijedni instrument pronašao je lani Garlandov nećak, a prodan je u veljači na aukciji u Londonu.
2. Pismo Boba Dylana adresirano na Jerryja Garciju
Vrijednost: 35.000 dolara
Trenutačni vlasnik: Nepoznati kolekcionar
Dylan je 1995. godine tražio glazbenike za snimanje tribute albuma country pjevaču Jimmieju Rodgersu, a pisanu molbu poslao je i svom dugogodišnjem prijatelju Jerryju Garciji, legendarnom frontmanu grupe Greateful Dead. 'Ne moraš jodlati na albumu, ali možeš ako želiš... Ako ne tražim previše, razmisli o nekoj Jimmieovoj pjesmi, koju god odabareš meni odgovara', stajalo je među ostalim u pismu. Garcia ga je pročitao u backstageu nakon koncerta Greateful Deada i gurnuo ga u ruke jednom tehničaru. Jerry je odradio gostovanje na tribute albumu, a dva tjedna kasnije je umro.
3. Klavir Eltona Johna
Vrijednost: 164.000 dolara
Trenutačni vlasnik: Nepoznati kolekcionar
Klavir za kojim su Elton John i Bernie Taupin, krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih, napisali brojne Eltonove hitove, uključujući 'Rocket Man', 'Tiny Dancer' i 'Candle in the Wind'.
4. Slashov cilindar
Vrijednost: 50.000 dolara
Trenutačni vlasnik: Slash
Prije pet godina nepoznati lopov iskoristio je priliku i ukrao slavni Slashov crni šešir iz limuzine, tijekom dodjele Grammyja. Mjesec dana potom, bivši gitarist GN'R-a dobio je ponudu od nepoznate osobe iz Kalifornije, koja je tvrdila da je cilindar kupila za 50 tisuća dolara, da otkupi šešir za istu cifru ili će osvanuti u ponudi eBaya. Prema dostupnim informacijama, prepoznatljivi cilindar platio je na kraju Slashov sponzor, tvrtka za tiskanje promotivnih majica, za cijenu manje od tražene i vratio ga vlasniku.
5. Madonnin šiljasti grudnjak
Vrijednost: 22.000 dolara
Trenutačni vlasnik: Muzej mode i tekstila, Santiago, Čile
Najpoznatiji odjevni predmet kraljice popa, dizajnirao je Jean-Paul Gaultier za njezinu Blond Ambition turneju iz 1990. godine. Grudnjak je 2001. godine prodan na aukciji u londonskoj kući Christie's za 22 tisuće dolara (očekivana prodajna cijena bila je pet puta manja). Obožavateljica koja ga je kupila, kasnije ga je za nepoznatu svotu novca prodala Muzeju za modu i tekstil u glavnom gradu Čilea, gdje je izložen i danas.
6. B.B. Kingova gitara Gibson ES-345 'Lucille'
Vrijednost: 200.000 dolara
Trenutačni vlasnik: B.B. King
Poluakustični Gibsonov model ES-345 izbačen je na tržište 1958., a B.B. King ju je vrlo brzo prihvatio kao svoj 'glavni' instrument, kupivši je za 30 dolara. Gibson je 1980. u čast legendarnom bluzeru napravio model 'Lucille', a originalna 'Lucille', koju B.B. King nikako ne želi prodati, danas dostiže procijenjenu vrijednost od 200 tisuća dolara.
7. Vuneni džemperi Kurta Cobaina
Vrijednost: 40 milijuna dolara
Trenutačna vlasnica: Courtney Love
Udovica lidera Nirvane svojoj je kćeri Frances Bean u nasljedstvo ostavila jedan džemper, gitaru i rukom napisan tekst pjesme 'Smells Like Teen Spirit', a sve ostale Cobainove stvari odlučila je dati na aukciju, jer ne želi 'da joj kuća bude mauzolej'. Slavni Cobainovi vuneni džemperi procijenjeni su na nevjerojatnih 40 milijuna dolara. Courtney je već prodala njegovu Mosrite Gospel gitaru, s natpisima 'Nirvana' i 'Fuck Elvis!', za 75 tisuća dolara.
8. 'Demonske čizme' Genea Simmonsa
Vrijednost: 20-30.000 dolara
Trenutačni vlasnik: Gene Simmons
Mnogi parovi čizama s turneja grupe Kiss na aukcijama diljem svijeta dosezali su konačnu cijenu i do 200 tisuća dolara. No, fanovima grupe sveti gral predstavljaju originalne 'demonske čizme' Genea Simmonsa s turneje Alive! iz 1975. godine.
9. Gitare Jerryja Garcije 'Tiger' i 'Wolf'
Vrijednost: 1.74 milijuna dolara
Trenutačni vlasnik: Nepoznati kolekcionar
Tijekom šezdesetih frontman Greateful Deada koristio je Fender Stratocastera i Gibson Les Paula, no na turneji 1972. prihvatio se eksperimentalne MIDI gitare, nazvane 'Wolf', koju je izradio Doug Irwin. U osamdesetima Garcia je od Irwina dobio 'Tigera', gitaru tešku 7 kilograma. Garcijina želja bila je da se nakon njegove smrti gitare vrate njihovom proizvođaču, što je dovelo do međusobnih sudskih tužbi među preostalim članovima benda. Na kraju su, 2002. godine, gitare prodane nepoznatom ponuđaču za 1.74 milijun dolata, 'Tiger' (957.500) i 'Wolf' (789,500), što je do danas rekordna prodaja kad su gitare u pitanju.
10. Kožna jakna Michaela Jacksona
Vrijednost: 85.000 dolara
Trenutačni vlasnik: Predmet je na aukciji
Pokojni kralj popa ovu je kožnu jaknu prvi put odjenuo za potrebe snimanja naslovnice albuma 'Bad' iz 1987. godine, a postala mu je glavni odjevni predmet tijekom prateće dvogodišnje turneje.
11. Slika bubnja s omota albuma Beatlesa 'Sgt. Peppers's Lonely Hearts Club Band'
Vrijednost: 945.000 dolara
Trenutačni vlasnik: Nepoznati kolekcionar, Velika Britanija
Omot albuma 'Sgt. Pepper's' vjerojatno je najprepoznatljivija naslovnica u povijesti glazbe. Središnja stvar na ovom umjetničkom remek-djelu je bubanj, čiji je originalni crtež prodan prošle godine na aukciji u Londonu za gotovo milijun dolara, iako je početna cijena bila četiri puta manja.
12. Akustična gitara Petea Townshenda Gibson SG Special
Vrijednost: 27.115 dolara
Trenutačni vlasnik: Nepoznati kolekcionar, Velika Britanija
Dok su mnoge gitare Petea Townshenda, gitarista grupe The Who, svoj kraj dočekale u komadićima na pozornici, neke su ipak preživjele. Jedna od njih, Gibson SG Special iz 1967., koja je korištena na snimanju pjesme 'Behind Blue Eyes', prodana je lani na aukciji u Christie'su.
13. Posljednje bilješke Jima Morrisona
Vrijednost: 91.000 dolara
Trenutačni vlasnik: Nepoznati kolekcionar, SAD
Tiha patnja svih pravih obožavatelja Doorsa, Morrisonove su zadnje bilješke koje sadržavaju poeziju, djelomično dovršene stihove i neuredne dnevničke zapise, koje je legendarni rock pjevač zapisivao posljednjih mjeseci života.
14. Klavijature Johna Lennona
Vrijednost: 200.000 dolara
Trenutačni vlasnik: Tvrtka The Vox Shoppe
Lennon je koristio klavijature Vox iz 1965. tijekom televizijskog nastupa Beatlesa na 'The Ed Sullivan Showu', kao i na znamenitom nastupu 15. kolovoza 1965. na njujorškom Shea Stadiumu pred 55 tisuća ljudi. Tada je na pjesmi 'I'm Down', u furioznoj izvedbi, polomio nekoliko tipki, pa instrument nije nastavio putovanje s bendom, već je zamijenjen novim. Polomljene klavijature u vlasništvu su tvrtke The Vox Shoppe već četrdeset godina.
15. Press-paket Sex Pistolsa
Vrijednost: 5-6.000 dolara
Trenutačni vlasnik: Predmet je na aukciji
Na prvoj tematskoj punk-rock aukciji, koja se ovog mjeseca održava u londonskom Christie'su, tzv. press-paket Sex Pistolsa, s američke turneje 1977-78, izazvao je najveće zanimanje javnosti. Radi se o kolekciji tekstova iz novina, plakata i fotografija, koje su potpisali Johnny Rotten, Paul Cook, Steve Jones i Sid Vicious.
>> Klub 27: Umiru mladi i odlaze u legendu
>> 'Black Sabbath' - album na kojemu je posijano 'sjeme zla'