Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Nema više potrebe za donorima?

'Printanje' organa - budućnost transplantacije

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
'Printanje' organa pomoću nove tehnologije kroz nekoliko godina eliminirati će potrebu za donorima organa, nadaju se znanstvenici koji su na Technology, Entertainment and Design konferenciji u američkom Long Beachu predstavili tehnologiju koja uspješno 'stvara' organe.

'To je poput pravljenja torte', rekao je Anthony Atala iz Wake Forest instituta za regenerativnu medicinu. Pomoću skenera se izrađuje 3D slika organa koji je potrebno zamijeniti. Zatim pomoću uzimanja uzorka tkiva započinje proces 'printanja' organa. Printer tada stvara sloj po sloj izgrađujući cijeli organ.

Pročitajte i ovo Operacija robotom asistentom u KBC Split - 2 KBC Split FOTO/VIDEO Robot Hugo odradio prve operacije: "Ovo je za nas veliko priznanje" Doktori u operacijskoj sali, ilustracija RADOST I NADA Dar koji život znači: Sven ima samo 15 godina i novo srce - "Na Badnjak će ubuduće slaviti svoj drugi rođendan"

Dokaz da tehnologija uspješno funkcionira je i slučaj Lukea Massele, dječaka rođenog s poremećajem zbog kojeg su mu zakazivali bubrezi. Massella je zbog svojeg stanja odabran da bude među prvima u povijesti koji će primiti 'isprintani' bubreg, koji mu je usađen tijekom preliminarnih istraživanja započetih prije 10 godina.

>>VIDEO: Živi s dva srca koja kucaju kao jedno

Slučaj ovog dječaka pokazuje kako je moguće uspješno 'proizvoditi' bubrege, što je posebno značajno zbog činjenice da većinu transplantacije organa čine upravo transplantacije tog organa. 'Nalazimo se u situaciji koja je alarmantna. Znanost nam je omogućila bitno duži život. Dok starimo, naši organi često ne traju dovoljno dugo', dodao je Atala.

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene