Napokon se u prodaji pojavila 'jedina prava' biografija Stevea Jobsa koju je napisao Walter Isaacson i koja se već nalazi na prvom mjestu ljestvice najprodavanijih knjiga u Kindle i Nook e-trgovinama te na Amazonu.
Pročitajte i ovo
Ministarstvo gospodarstva
Tko je Ante Šušnjar, donedavno javnosti malo poznat odvjetnik iz redova Domovinskog pokreta?
Politička biografija
Tko je Matija Posavec? Bio je najmlađi župan, na izborima za Sabor iznenadio je mnoge, ali ni njegova karijera nije bez mrlja
Ova se knjiga na tržištu trebala pojaviti početkom 2012. godine, no nakon njegove smrti njeno izdavanje je ubrzano tako da je već sada dostupna na policama trgovinama u SAD-u i u e-izdanju.
Pišući ovu knjigu Isaacson je obavio oko 40 intervjua s Jobsom te još stotinjak razgovora s njegovim prijateljima, kolegama i članovima obitelji, a u njoj se nalaze brojni zanimljivi i nepoznati detalji o njegovom životu, razmišljanjima i odnosu s prijateljima i konkurentima.
Među brojnim kritikama ove knjige koje se mogu pronaći na mreži možda je najbolje opisuje rečenica kako ova knjiga pruža 'intimni portret zloglasnog i tajnovitog Jobsa kao šefa, prijatelja i obiteljskog čovjeka te taj portret ne donosi samo lijepe stvari'. Isaacson tako kaže da se nekad činilo da Jobsa pokreću demoni – znao je biti karizmatičan i očaravajući, ali ponekad i brutalan i hladan, što opravdava njegovom željom za perfekcionizmom.
Sam Jobs rekao je Isaacsonu da ne smatra da je bezobrazan prema ljudima, 'ali ako nešto nije dobro, to im kažem u lice' te je dodao da njegov posao da bude iskren – 'znam što pričam i većinom se ispostavi da sam u pravu'.
Također, Jobs je iza sebe ostavio i izvanbračnu kćer i bio je na glasu kao osoba koja ne daje novac za dobrotvorne svrhe, ali usprkos tome Isaacsonu je rekao da se ne želi petljati u ono što će pisati, već će biografiju pročitati kada knjiga izađe. Isto mu je rekla i Jobsova žena koja je također htjela da napiše samo istinu, bez ikakvog uljepšavanja.
Knjiga, koja je nazvana jednostavno 'Steve Jobs', obiluje zanimljivim detaljima te je u njoj Jobs priznao da mu je žao što nije ranije otišao na operaciju gušterače, već se prvo pokušavao izliječiti zdravom prehranom i akupunkturom.
Također, u njegovoj biografiji možemo saznati da se divio Marku Zuckerbergu zato što nije prodao Facebook, zatim da je poludio na Googleovce zbog Androida kojeg je želio uništiti jer je smatrao da je to ukraden proizvod, ali nam i otkriva zadnji 'revolucionarni' proizvod na kojem je ovaj tehnološki vizionar radio – Appleov televizor.
Posljednje riječi u knjizi pripadaju Jobsu koji je Isaacsonu u dvije rečenice objasnio svoju ostavštinu Appleu: 'Moja je želja bila da izgradim dugotrajnu kompaniju u kojoj će ljudi biti motivirani za proizvodnju odličnih proizvoda. Sve ostalo bilo je sekundarno'.