S tako superiornog vidikovca, Kuwait City izgleda kao da je napravljen od zlata, a njegove prometnice podsjećaju na zlatne žile. Čitav grad jarko je osvijetljen te odlično vidljiv iz svemira, pozornom oku iza fotoaparata.
Pročitajte i ovo
Nakon incidenta u Perzijskom zaljevu
Trump zaprijetio Iranu: "Naredio sam mornarici da uništi sve iranske vojne brodove budu li nam smetali"
Objavio MORH
Završila im misija: Pripadnici Hrvatske vojske vratili se iz Kuvajta u Hrvatsku
>> Veliki požari u Istri vidjeli se i iz svemira
Kuwait City financijski je centar zemlje, koji je smješten na samom ulazu u Perzijski zaljev.
Kuvajt je država u jugozapadnoj Aziji. Na istoku izlazi na Perzijski zaljev. Graniči na sjeveru s Irakom, a na jugu sa Saudijskom Arabijom. Većinu zemlje čini ravna pustinja.
Gospodarstvom Kuvajta dominira nafta koja čini 90 posto vrijednosti izvoza i 50 posto BDP-a. Prihodi od nafte omogućili su nastanak socijalne države po europskom uzoru, ali i privukli brojne legalne i ilegalne imigrante iz širega područja.
Najpoznatiji događaj nedavne povijesti Kuvajta je sukob sa susjednim Irakom. Irak i Kuvajt bili su saveznici tijekom iračko-iranskog rata u osamdesetima, ali u kolovozu 1990. Irak je pod vodstvom Saddama Huseina napao i okupirao Kuvajt. U veljači 1991. međunarodna koalicija na čelu s SAD-om oslobodila je zemlju koja je od tada jedan od glavnih saveznika Sjedinjenih Država u regiji. Tijekom američke invazije Iraka 2003. Kuvajt je bio jedina arapska država koja je javno podržala intervenciju.
U politici Kuvajta od sredine 18. stoljeća dominantnu ulogu ima obitelj al-Sabah, iz koje je i sadašnji emir. Nakon oslobođenja od iračke okupacije zemlja se donekle demokratizirala, iako je biračko pravo ograničeno na trećinu muške populacije. Kuvajt je država, ali i šeikat.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook