Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Pokretanje novih istraga

Vukčević: Procesuiranje ratnih zločina ključna obveza Srbije

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Procesuiranje ratnih zločina ostaje jedna od ključnih obveza Srbije, rekao je srbijanski tužitelj za ratne zločine Vladimir Vukčević.

Vukčević je izjavio, povodom završetka regionalnog projekta 'Pravda i ratni zločini', kako procesuiranje ratnih zločina ostaje jedna od ključnih obveza Srbije te je najavio pokretanje novih istraga i nastavak kaznenog progona osumnjičenih za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije.

Pročitajte i ovo Aleksandar Vučić suočavanje s istinom Vučić u UN-u pozvao na glasanje protiv rezolucije o genocidu u Srebrenici: "Ne samo da neće dovesti do mira..." Aleksandar Vučić Napetost zbog rezolucije Genocid u Srebrenici ponovno izaziva tenzije, Vučić poručio: "Suprotstavit ćemo se koliko možemo"

>> 'Okončali smo veliki posao, ali Haag neće odustati od Hadžića'

Vukčević je na tiskovnoj konferenciji kazao kako okončanje akcije uhićenja i prebacivanja haaških optuženika obavezuje srbijansko Tužiteljstvo za ratne zločine da i dalje odlučno ustraje u sprečavanju politike nekažnjivosti, dodavši da 'samo tako možemo ponuditi bolju i pravedniju budućnost generacijama koje dolaze'.

U okviru projekta su, po Vukčevićevim riječima, tužitelji za ratne zločine iz regije zapadnog Balkana i iz Haaškog tribunala bili su u prilici podijeliti dragocjena iskustva koja se tiču konkretnih pitanja, među kojima su vođenje istraga o ratnim zločinima, primjena instituta zapovjedne odgovornosti te gubitak statusa zaštićenih osoba za civile.

'Na nama je da u okviru postojećih zakonskih rješenja proaktivnim pristupom neprekidno unapređujemo i potičemo proces utvrđivanja odgovornosti za zločine počinjene tijekom ratova u bivšoj Jugoslaviji i da na taj način podupremo načelo sprečavanja nekažnjivosti', istaknuo je Vukčević.

Dodao je kako su, upravo zahvaljujući navedenom projektu, ključni transkripti sa suđenja pred Haaškim tribunalom dostavljeni po zahtjevu srbijanskog Tužiteljstva za ratne zločine te da je srbijanskom tužiteljstvu to otvorilo mogućnost da uoči nove informacije, svjedoke ili dokaze koji mogu biti od pomoći u istragama i postupcima koje ono vodi.

'Istodobno, to je jedan od primjera konkretne i izravne suradnje Tribunala i našeg pravosuđa u procesuiranju ratnih zločina pred domaćim sudovima', dodao je.

Sudac srbijanskog prizivnog suda Siniša Važić, ocijenivši kako je okončani projekt veoma koristan za taj sud, kao i za tužiteljstvo za ratne zločine, ocijenio je kako će suđenja za ratne zločine morati biti intenzivirana 'i da, zapravo, polako završimo tu ružnu i neugodnu stranicu naše povijesti'.

Regionalni projekt 'Pravda i ratni zločini' vrijedan je četiri milijuna eura i financiran je sredstvima Europske unije, a proveo ga je Ured za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) u partnerstvu s Haaškim tribunalom, Međuregionalnim istraživačkim institutom Ujedinjenih naroda za zločine i pravdu i misijama OESS-a u susjednim zemljama.

Svrha projekta je jačanje kapaciteta pravosuđa u zemljama jugoistočne Europe, kako bi se suđenja za ratne zločine obavljala na učinkovit i pravičan način, u skladu s najvišim standardima za te postupke. Realizacija projekta započeta je u svibnju 2010. godine. (Hina)

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene