Brammertz se u sklopu boravka u regiji nalazi u dvodnevnu službenom posjetu Bosni i Hercegovini i danas se u Sarajevu sastao s članovima Predsjedništva BiH i predstavnicima Suda i Tužiteljstva BiH.
Pročitajte i ovo
Želi bolju suradnju Srbije
Brammertz: 'Srbija može učiniti više'
'Podilazi stereotipima'
Josipović svojim izjavama uvrijedio muslimane
>> Lociran Ratko Mladić, vlasti se spremaju za 'krvavo' uhićenje?
'Uhićeni su Stojan Župljanin i Radovan Karadžić i to je vrlo bitno i za žrtve u ovoj zemlji, i za međunarodnu pravdu, jer to je poruka da se ne mogu nekažnjeno činiti zlodjela, a upućuje i na važnost rada Haaškog suda. Sada je prioritet uhićenje Mladića i Hadžića', kazao je Brammertz za susreta s članovima Predsjedništva BiH Željkom Komšićem i Harisom Silajdžićem.
U priopćenju objavljenu nakon tog sastanka istaknuto je kako je Brammertz izrazio zabrinutost zbog rokova za zatvaranje ICTY-a. Po njegovoj ocjeni do 2010., kad bi Haaški tribunal trebao zatvoriti svoja vrata, nije moguće završiti sva suđenja.
Komšić i Silajdžić složili su se kako to zabrinjava, ocijenivši kako bi se moralo učiniti sve da ICTY djeluje sve dok se ne završi suđenje svim optuženicima, uključivo i prizivne postupke.
Silajdžić je predložio da se potakne promjena rezolucija 1503 i 1534 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, kojima je predviđeno da se ICTY zatvori 2010.
Za susreta s ministrom vanjskih poslova BiH Svenom Alkalajem Brammertz je izjavio kako očekuje potporu njegove zemlje u UN-u ne bi li se osigurao produžetak rada ICTY-a.
Tužitelj Brammertz je bosanskohercegovačkim dužnosnicima te glavnom tužitelju Tužiteljstva BiH Ostoji Barašinu i voditelju Odjela za ratne zločine Davidu Schwendimanu obećao potporu ICTY-a u jačanju pravosudnih tijela u BiH koja se trebaju baviti procesuiranjem ratnih zločina. Pozvao je i na jaču suradnju u tom području između BiH, Hrvatske i Srbije.