Američko ministarstvo financija uvrstilo je na crnu listu 37 kompanija iz cijelog svijeta, uključujući i jednu sa sjedištem u Hrvatskoj, zbog sumnji da pomažu vladi u Teheranu kako bi zaobišli sankcije
Podijelite
U ministarstvu tvrde da 37 kompanija, među kojima su mnoge fiktivne, sa sjedištima od Njemačke, Južnoafričke Republike, Hrvatske i Ujedinjenih Arapskih Emirata tvore mrežu 'naizgled privatnih poduzeća' pod imenom 'Izvršenje naredbi imama Homeinija' (EIKO).
EIKO i njegove podružnice, od kojih jedna pod kraticom TEACO upravlja fiktivnim kompanijama u svijetu i kontrolira ih, a druga se bavi ulaganjima (Tadbir Economic Development Group), 'nastupaju u ime iranske vlade i posluju u različitim sektorima iranske ekonomije i širom svijeta', navodi se u priopćenju.
Popis 37 kompanija objavljen je na internetskoj stranici američkog ministarstva financija, a među njima je i Cilinder Sistem sa sjedištem u Slavonskom Brodu.
No, u hrvatskom Ravnateljstvu policije ističu da te tvrtke nema u policijskoj evidenciji.
Za tu se kompaniju na internetskoj stranici američkog ministarstva navodi da je 'TEACO u listopadu 2010. ocijenio da se Cilinderom loše upravlja pa je EIKO zatražio da se imenuje nova uprava. Nakon toga kontrola nad Cilinderom prebačena je s Rey Investment Companyja na TEACO'.
Prema američkoj politici sankcija, Irancima i tvrtkama uvrštenima na crnu listu zabranjeno je poslovanje s američkim kompanijama, a njihova je imovina u SAD-u zamrznuta. Oštre kazne zaprijećene su i svima koji pomažu Iranu da zaobilazi sankcije.
U priopćenju se navodi da su kompanije koristile povoljne kamate na kredite iranskih banaka zbog zarade na prodaji i upravljanju imovinom, uključujući i konfiscirane nekretnine u Iranu u vlasništvu Iranaca nastanjenih u inozemstvu. (Hina)