Ratni pomoćnik ministra unutarnjih poslova Tomislav Merčep u petak nije želio iznositi svoju obranu za ratni zločin nad srpskim civilima 1991. pa je sudsko vijeće zagrebačkog Županijskog suda za svibanj najavilo ročište na kojem će obrana i tužiteljstvo iznijeti svoje završne govore nakon čega se očekuje izrcanje nepravomoćne presude.
Pročitajte i ovo
izbor ustavnih sudaca
Predsjednik Ustavnog suda: "Ovo nije korektno prema Ustavnom sudu kao instituciji te prema kandidatima"
Jedinstvena kazna
Ubojica mladog Splićanina osuđen na zatvor: Branio se da se sve dogodilo slučajno, a žrtvu je naganjao nožem
"Nema se od čega braniti", kazao je Merčep koji se na optuženičkoj klupi nalazi kao zapovjednik pričuvne postrojbe MUP-a što je, prema tvrdnjama tužiteljstva, 1991. nezakonito uhićivala, mučila, zlostavljanja i ubijala civile sa zagrebačkoga, kutinskoga i pakračkog područja.
Sudac Zdravko Majerović potom je zaključio dokazni postupak i završne govore zakazao za 6. svibnja.
Optužnica protiv Merčepa kojega se isprva teretilo da je zapovijedao zločine izmijenjena je prošlog srpnja, nakon više od tri i pol godine suđenja, pa sada očekuje presudu zbog optužbi da pripadnike postrojbe nad kojom je imao faktičku ovlast nije spriječio u zločinima.
Pripadnici te postrojbe, tvrdi tužiteljstvo, nisu bili podučeni o svojim obavezama koje proizlaze iz normi međunarodnog i humanitarnog ratnog prava, čime im je Merčep "dao prešutno odobrenje za takvo postupanje i za vrijeme dok nije bio na terenu". Tužiteljstvo ga tereti da je znao za nezakonita postupanja postrojbe poznate kao "merčepovci" koja je tijekom rata bila smještena u Pakračkoj Poljani i na Zagrebačkom velesajmu. "Merčepovci" su navodno na kutinskom, pakračkom i zagrebačkom području nezakonito uhitili 52 osobe, od kojih su 43 ubili, tri se vode kao nestale, a šest ih je preživjelo mučenja i zlostavljanja.
Merčep od početka postupka tvrdi da nije kriv, a poriče i da je zapovijedao postrojbom koja se nazivala njegovim imenom. To je na suđenju, nasuprot iskazima žrtava, posvjedočilo i nekoliko "merčepovaca" te članova tadašnjeg političkog vrha poput Vladimira Šeksa i ratnog ministra unutarnjih poslova Ivana Vekića. (Hina)