Obavijesti Video Pretražite Navigacija

Karadžić i na statusnoj konferenciji najavio da će se braniti sam

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Na statusnoj konferenciji kojom se priprema suđenje Radovanu Karadžiću za ratne zločine i genocid tijekom rata u Bosni i Hercegovini u srijedu je optuženi potvrdio svoju raniju najavu da će se braniti sam i upozorio sud da tužilaštvo, radi stvaranja "privida poštenog suđenja", najavljuje brz proces što njega "ugrožava".

"Branit ću se sam", rekao je optuženi Karadžić. "I vjerujem da će mi tajništvo omogućiti komponiranje dobrog tima, a ako ne, onda ga neću imati jer ne mogu dopustiti da ovako velik slučaj, kakav niste imali i nećete imati, bude prilika za stvaranje privida poštenog suđenja", rekao je Karadžić prema čijim riječima, suđenje ne može biti "približno pošteno". 

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna Rektorski zbor hrvatskih visokih učilišta 'Novim zakonima ne gubi se sveučilišna autonomija' Slika nije dostupna Radovan Šofranac: 'Između mene i pjesme mora biti kemije!'

>> Karadžić pred Haškim sudom na statusnoj konferenciji

U vezi s pitanjem izmijenjene optužnice protiv Karadžića, tužilaštvo je najavilo da će do ponedjeljka dostaviti zahtjev za izmjenu optužnice, a do petka i prijedlog izmjena.

"Umjesto da inzistira na brzom procesu, neka tužilaštvo ubrza svoje radnje", rekao je Karadžić i sucu poručio: "Tražim da ih opomenete jer stalno govore da će sve proteći brzo, što me uznemirava i ometa mi pripremu obrane, a u javnosti stvara dojam da je sve gotovo i da oni znaju nešto što obrana ne zna", rekao je Karadžić.

Sudac Iain Bonomy odgovorio mu je da tužilaštvo smije u svakom trenutku izmijeniti optužnicu.

Optužnica u 11 točaka iz 2000. tereti Karadžića (63) po osobnoj i zapovjednoj odgovornosti za genocid, zločine protiv čovječnosti, teške povrede Ženevskih konvencija i kršenje zakona i običaja ratovanja koji se odnose na etničko čišćenje.

U prva dva pojavljivanja pred sucem Karadžić se odbio izjasniti o krivnji i osporavao je nadležnost suda te tvrdio da je s bivšim američkim mirovnim posrednikom Richardom Holbrookeom dogovorio imunitet od progona u zamjenu za povlačenje iz javnosti.

Kao nekadašnji politički vođa bosanskih Srba, Karadžić je uz svog suradnika, bivšeg vojnog zapovjednika Ratka Mladića, jedan od najtraženijih optuženih ratnih zločinaca na prostoru bivše Jugoslavije, a smatra se da je on idejni tvorac najtežih zločina, pokolja više od 8.000 bosanskih muslimana u Srebrenici 1995. i smrtonosne opsade Sarajeva koja je trajala dulje od dvije godine.

Haški sud treba završiti s radom 2010., no Karadžićevo uhićenje to dovodi u pitanje.

ICTY je optužio 161 osobu za ratne zločine i osudio njih 57. U bijegu su još samo Ratko Mladić i bivši lider Srba u Hrvatskoj Goran Hadžić.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene