Glasnogovornik ministarstva Ashraf Al-Qidra je kazao da je 18 članova obitelji Al-Najar bilo zarobljeno u svojoj kući u selu Khuzaa istočno od Khan Younisa od četvrtka te da su mnogi drugi u današnjem granatiranju ranjeni.
Pročitajte i ovo
BURNA REAKCIJA
Bivši izraelski premijer žestoko udario na Netanyahua: "Eksplodiralo nam je u lice. Ne mogu pobijediti neprijatelja"
Ima svoj uvjet
Reakcija koja se čekala sa strepnjom: Netanyahu jednom rečenicom ugrozio primirje
Rat na Bliskom istoku
Trump: "Gube dnevno pola milijarde dolara, to je neodrživo"; Procurilo što su Iranci rekli Rusima o Amerikancima
PREOKRET U SAD-U
SAD mora vratiti milijarde dolara nakon što je Vrhovni sud srušio Trumpovu odluku
ANALIZA STRUČNJAKA
Mogu li kvadrati poskupjeti 60 posto? Zbog ovoga bi cijene nekretnina mogle rasti u nebo
Broj poginulih u Gazi je s najnovijim žrtvama narastao na 881, a većina su civili. Izrael je pokrenuo ofenzivu na Gazu 8. srpnja.
12 sati
Izraelska i palestinska strana pristale su na 12-satno humanitarno primirje na zahtjev Ujedinjenih naroda (UN) koje će započeti u subotu ujutro po lokalnom vremenu čime su nastojanja da se vrati mir na to područje otišla korak naprijed.
Izrael odbio Kerryjev prijedlog o 'humanitarnom primirju'
Kratkotrajno primirje potvrdio je izraelski vojni glasnogovornik, ali je dodao da će izraelske vojne snage za to vrijeme biti na oprezu i odgovoriti bude li druga strana iskoristila vrijeme primirja za napade na izraelske obrambene snage ili civile.
Radikalna islamistička grupa Hamas pristala je na 12-satni prekid vatre što je za Reuters potvrdio njezin glasnogovornik. Glasnogovornik Sami Abu Zuhri rekao je da su se Hamas i druge militantne grupe u Gazi složile oko privremenog prekida vatre što ih je posredovao UN te da će ga poštovati.
Neslaganja oko terminologije
Anonimni američki izvor izvijestio je da je izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao američkom državnom tajniku Johnu Kerryju da će Izrael početi 12-satni prekid vatre u Gazi u subotu počevši od sedam sati ujutro prema lokalnom vremenu. Dužnosnik je to izjavio odgovarajući na pitanje novinara o Kerryjevoj izjavi na sinoćnjoj konferenciji za novinare da je Netanyahu spreman na gestu dobre volje.
Kerry je rekao da još uvijek postoje neslaganja oko terminologije za postizanje primirja u Gazi te pozvao na sedmodnevno humanitarno primirje tijekom muslimanskog blagdana Ramazanskog bajrama idućeg tjedna. Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon i egipatski šef diplomacije Sameh Šukri, koji su stajali uz Kerryja tijekom tiskovne konferencije, poduprli su poziv za prekidom borbi tijekom Bajrama.
Napori za postizanjem mira nastavljaju se sutra u Parizu gdje se sastaju ministri vanjskih poslova i diplomatski predstavnici iz SAD-a, Velike Britanije, Njemačke, Italije, Francuske, Europske unije, Turske i Katara. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook