U Europskoj uniji postoji ozračje da se ide u pravcu uvođenja treće faze sankcija protiv Rusije, što će ovisiti o rezultatima istrage pada malezijskog zrakoplova iznad istočne Ukrajine, izjavila je u utorak u Bruxellesu hrvatska ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić.
Pročitajte i ovo
Oglasila se Rosavijacija
Rusija je na nekoliko sati zatvorila sve zračne luke u Moskvi
Traži se jamac sigurnosti Rusije
Šef ruske diplomacije: "Primirje je put prema nikamo"
'Ključno je najprije utvrditi činjenice, a onda ćemo raspravljati o mogućnosti uvođenja treće faze sankcija, nakon što se utvrdi odgovornost za ovu tragediju, koja je i u rezoluciji UN-a, nazvana obaranjem zrakoplova', rekla je ministrica Pusić po dolasku na sastanak ministara vanjskih poslova zemalja članica EU-a, na kojem će glavna tema biti stanje u Ukrajini i reakcija na obaranje malezijskog zrakoplova. U zrakoplovu koji je poletio iz Amsterdama prema Kuala Lumpuru i koji je pao iznad istočne Ukrajine, poginulo je 298 ljudi. Među žrtvama je najviše Nizozemaca, više od 190 ljudi.
MH17: Rusija spremna pružiti 'kompletnu pomoć' u istrazi o zrakoplovu
'Pokušat ćemo postići konsenzus, ali mislim da postoji ozračje da se ide u pravcu treće faze sankcija', rekla je ministrica Pusić.
Ministrica Pusić je dodala da postoje dvije moguće reakcije EU-a: jedna je proširenje postojećeg popisa sankcioniranih osoba i tvrtki iz Rusije, a druga je prelazak u treću fazu, uvođenje gospodarskih sankcija, rekla je ministrica Pusić, dodajući da će Hrvatska, ovisno o rezultatima istrage, podržati oštrije sankcije.
EU je uveo prve sankcije protiv Rusije nakon aneksije Krima u ožujku. Tada je uspostavljen popis osoba kojima je zabranjen ulazak u EU i zamrznuta imovina.
Treća faza sankcija mogla bi ozbiljno naštetiti ruskom gospodarstvu, ali i interesima pojedinih zemalja članica EU-a, koje imaju intenzivnu gospodarsku suradnju s Rusijom.
Visoka predstavnica za vanjske i sigurnosne poslove Catherine Ashton izjavila je istražiteljima treba omogućiti slobodan pristup mjesta gdje je zrakoplov pao.
'Treba provesti istragu. Sve informacije iz različitih izvora moraju biti ispitane, a mi trebamo razmotriti posljedice toga događaja', rekla je Ashton.
Rusija traži da istragu vodi međunarodna zajednica, a ne Ukrajina
Britanski premijer David Cameron pozvao je u ponedjeljak EU-u da uvede gospodarske sankcije protiv Rusije i na prestanak prodaje oružja toj zemlji. Francuska je 2011. godine potpisala s Rusijom ugovorom o gradnji dva ratna broda tipa Mistral u vrijednosti 1,2 milijarde eura i Pariz je sada pod pritiskom europskih saveznika. Isporuka prvog broda predviđena je za jesen, a francuski predsjednik Francois Hollande je rekao da će taj brod biti isporučen jer je već plaćen, a da će isporuka drugog broda ovisiti o ponašanju Moskve u ukrajinskoj krizi.
Crne kutije putuju u Maleziju, a tijela poginulih putnika prebacuju se u Nizozemsku
'Moramo poslati jasnu poruku i moramo razmotriti zabranu prodaje svih vrsta vojne opreme, brodova i tehnologije. To mora prestati', rekao je novi britanski ministar vanjskih poslova Philip Hammond.
'Došlo je vrijeme da se uvede embargo na oružje i da se malo probudimo', rekao je litavski ministar vanjskih poslova Linas Linkevičius.
Švedski ministar vanjskih poslova Carl Bildt je rekao da je 'teško braniti prodaju oružja Rusiji'.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook