'Želimo jasan i snažan odgovor', rekla je Catherine Ashton na ministarskom sastanku u glavnome gradu Litve u nazočnosti američkog državnog tajnika Johna Kerryja.
Ashton je pročitala konačnu izjavu u kojoj ministri 28 članica EU navode kako 'čvrste pretpostavke' ukazuju da je sirijski režim odgovoran za napade kemijskim oružjem u kojem su ubijene stotine ljudi u predgrađu Damaska.
Na početku sjednice, više ministara ustvrdilo je da treba pričekati rezultate inspektora UN-a o kemijskom oružju.
Iznenadio je njemački šef diplomacije Guido Westervelle najavom da će i Njemačka potpisati poziv na 'snažan međunarodni odgovor' na kemijski napad koji je u Sankt Peterburgu u petak donijelo 11 članica skupine G20 (najrazvijenijih zemlja i brzo rastućih gospodarstava).
Njemačka je u petak bila jedina iz Europske unije na tome sastanku koja nije potpisala izjavu.
Ministri EU su pozdravili najavu francuskog predsjednika Francoisa Hollandea da će Pariz pričekati izvješće UN-a o kemijskom oružju prije mogućih udara.
Pročitajte i ovo
UN-ovo izvješće potvrdilo
U kemijskom napadu u Siriji korišten je sarin, evo kako on djeluje na ljude
Prihvaća ruski plan
Asad osobno potvrdio: Imamo kemijsko oružje i predat ćemo ga
>> 'Obama može napasti i bez podrške Kongresa'
'Pozdravljamo izjavu predsjednika Hollandea', rekla je Ashton.
Izjavom sročenom u petak na summitu G20 u Sankt Peterburgu, predstavnici Sjedinjenih Država, Australije, Kanade, Francuske, Italije, Japana, Južne Koreje, Saudijske Arabije, Španjolske, Turske i Britanije pozivaju 'na snažan međunarodni odgovor na teško kršenje' međunarodnih sporazuma o nekorištenju kemijskog oružja, no ipak ne 'pozivaju na vojni odgovor'.
Američki predsjednik Barack Obama traži potporu zastupnika u Kongresu Sjedinjenih Država za ciljan i ograničen vojni udar na Asadov režim tereteći ga za kemijski napad 21. kolovoza u kojem je po američkim obavještajnim službama, poginulo 1.429 Sirijaca. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook