Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Rasprava o životnom partnerstvu

Burno u Saboru: 'Vlada hrvatski narod smatra zaostalim i glupim'

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Hrvatski sabor u nastavku zasjedanja razmatra Konačni prijedlog zakona o životnom partnerstvu.

13:23 - Milorad Pupovac rekao je kako se, dok je on bio dijete, vodila rasprava o tome tko se s kim može vjenčati. 'Primjerice, ako je mladi pravoslavac htio ženiti katolkinju imao je problem. I obrnuto', ispričao je Pupovac. Od '60. pa na dalje to je vrlo brzo prevladano, u deset godina. Mogli su se vjenčati u skladu sa svojim izborom, u skladu sa svojim osjećajima. To je uveo svjetovni svjetonazor. Isti je problem bio i u Njemačkoj, dodao je.

Pročitajte i ovo Marija Selak Raspudić Reforma Hrvatskog sabora Selak Raspudić: "Željezna ograda, simbol HDZ-ove Vlade, stvar je prošlosti" Nikola Grmoja u Saboru Oporba burno novom vlasniku Fortenove: "Nitko u povijesti Hrvatske nije bio ovako moćan kao tajkun Vujnovac"

Svijet je u međuvremenu otišao mnogo dalje - u poštivanju razlika i toleranciji.

'Brak je ljudsko pravo', istaknuo je.

'Nemojte ljude plašiti golim bradatim muškarcima. Svi mi nosimo neku traumu', kaže Pupovac obraćajući se Marasoviću i njegovim navedenim primjerom o djevojčici u obitelji dva muškarca koji su sklopili životno partnerstvo.

13:14 - Stjepan Milinković požalio se kako cijelo vrijeme raspravom dominiraju ljudska. 'Jedni si prisvajaju da su veći borci za ljudska prava. Doživio sam da me se uvijek smatra nazadnim kada sam govorio u Saboru. Nitko ne pita što je s tisućama OPG-a koji propadaju. Ja mislim da u tome nije ništa nazadno. Oni čuvaju instituciju braka', kaže Milinković. Trebali bi se, kaže, natjecati u poboljšanju kvalitete života.

13:09 - 'Spomenula sam pismo, jer me osobno povrijedilo, jer je autor tog pisma iskoristio ovu situaciju da nadrobi sve ono što misli da je u ovom trenutku važno, a sve što piše daleko je od isitne. Imam i puno dopisa građana kojima je ovaj zakon potreban i navode primjere s kojima se poteškoćama susreću u nedostatku ovog zakona', rekla je Nansi Tireli o pismu koje su zastupnici dobili s adrese udruge 'U ime obitelji'.

13:01 - 'Ne postojimo mi i oni, postojimo samo mi', rekla je Inigrid Antičević Marinović zastupnicima koji upotrebljavaju segregacijski rječnik.

13:00 'Od onoga što sam imao prilike vidjeti, po meni nema tolerantnijeg društva od hrvatskog', kaže Ante Babić iz HDZ-a. Dodaje kako je životno partnerstvo brak, samo što se tako ne zove.

12: 56 - 'Ovaj zakon ugrožava prava drugih, djeteta. Ministar Bauk je mali Einstein. On je doveo usvajanje djece na mala vrata. Zamislite malu djevojčicu od 5 do 10 godina da se nađe u sobi između dva frajera, svaka po 100 kila kako se ljube, jer se trebaju ljubiti u obitelji. To je sumrak ljudskog uma', rekao je Dujomir Marasović iz HDZ-a.

12:49 - Nansi Tireli iz Hrvatskih LAburista pita 'je li referendum raspisan da se nametnu ideološke teme koje nas odvlače od važnih tema - imaju li osobe istog spola koje stupaju u zajednicu ista prava i nanose li štetu heteroseksualcima?'

'U ime obitelji', rekla je, poslali su svim zastupnicima pismo u kojima navodi da ne nasjedaju na ideologiju i ne glasuju za ovaj zakon. 'Pitam se tko vodi ideologiju?', kaže Tireli.

Hrvatski Laburisti će, kaže, podržati ovaj zakon.

12:43 -  'Surogat sklapanja braka, uvozimo iz zakona zapadnih zemalja, umjesto da uvozimo kvalitetne porezne zakone, uvodimo nešto što je hrvatski narod izrekao na referendumu da ne želi', kaže Đurović.

12:19 - Peđa Grbin iz SDP-a Đuroviću je odgovorio kako matičari ne mogu imati prigovor savjesti, jer je zakonom propisano da su državni službenici dužni postupati u skladu sa zakonom i na radnom mjestu provoditi ono što je propisano zakonom.

Reiner dodaje kako matičari moraju savjesno obavljati svoj posao. Dao je primjer suca koji je rekao da u skladu sa svojom savjesti ne može raditi na provedbi referenduma i da to nije bio problem.

12:11 - Dražen Đurović iz HDSSB-a 'oprao' je Vladu o tome kako je brak istospolnih osoba samo nazvala 'životno partnerstvo', a građani su se referendumom izjasnili što misle o tome što je brak.

'Jesmo li referendumom zaštitili pojam ili sadržaj?', pita se Đurović. Dodaje da vjeruje da je na ovaj način zakon opisao sadržaj braka, samo da se ne zove brak. 'Protuustavno je jer brak je zajednica muškarca i žene. Bojim se da će doći do ustavne tužbe', kaže zastupnik.

Povukao je paralelu ulaska u vojsku i ozakonjenja zajednice zasnovane na ljubavi. Pitao je zašto mladići imaju pravo na priziv savjesti kako ne bi morali služiti vojsku, a matičar nema pravo na priziv savjesti kada realizira životno partnerstvo i time usrećuje dvoje ljudi.

11:30 - Ministar uprave Arsen Bauk rekao je da je konačni prijedlog zakona o životnom partnerstvu osoba istog spola rezultat demokratskog kompromisa, a na pitanja oporbe s kim je to Vlada postigla kompromis, pozvao se na intervju u kojem je jedan od čelnih ljudi HDZ-a kazao kako bi istospolnim partnerima trebalo omogućiti da na neki način ozakone svoju zajednicu.

"Govorite o kompromisu, no tko je i s kim postigao kompromis? S katoličkom većinom niste postigli kompromis, jeste li postigli s udrugama", upitao je Dražen Đurović (HDSSB) Bauka, nakon što je ministar uvodno Saboru obrazložio predloženi zakon.

Bauk mu je uzvratio pozivajući se na intervju u kojem je, kako navodi, "čelnik najveće stranke desnog centra" kazao da je seksualno opredjeljenje stvar svakog pojedinca te da bi homoseksualcima trebalo omogućiti da na neki način ozakone svoju vezu, pod uvjetom da se ona ne zove brakom.

"Ovaj zakon govori upravo to i zato je kompromis", zaključio je.

Željko Reiner reagirao je na ministrovu tvrdnju da je temeljna svrha predloženog zakona smanjenje diskriminacije.

"Međutim, on nažalost uvodi cijeli niz diskriminacija, počevši od toga da se od cijele engleske kratice koja ima puno slova svodi samo na prva dva - LG, a čak niti ono što je kolokvijalno LGBT pa nema ni biseksualnih ni transseksualnih osoba unutra, a kamoli svih onih ostalih kao što su bezrodne, cisrodne, neutralne osobe itd", rekao je Reiner.

Bauk je odgovorio da se zakon odnosi i na biseksuallne osobe. "A što se tiče ovih 'T' (transrodne osobe) slična je stvar. Bez obzira na to je li netko 'T' ili nije 'T', u maticama ima upisan spol koji ima i može se odrediti u koju vrstu institucionalno priznate zajednice želi stupiti", objasnio je Bauk i ocijenio da je proces promjene spola pravno dovoljno uređen.

Ivan Šimunović (HSP AS) predloženi zakon nazvao je "velikom prevarom", ocijenivši da je protivan rezultatima referenduma na kojem su građani u Ustav uvrstili definiciju braka kao zajednice muškarca i žene.

"Beskrajno me žalosti vidjeti da Vlada smatra hrvatski narod zaostalim i glupim i tako ga tretira", kazao je Šimunović.

Slično misli i HDZ-ov Ante Babić.

"Već je netko rekao da vi i vaša Vlada planski gospodarski rastačete državu, a ja sada kažem, onako revolucionarno, vi to želite napraviti svjetonazorski i ideološki. Donošenje ovog zakona je izigravanje volje birača iskazane na referendumu", ustvrdio je Babić.

Bauk je uzvratio podsjetivši da je Ustavni sud u odluci o referendumu upozorio da ustavna definicija braka ni na koji način ne smije utjecati na daljnji razvoj prava homoseksualaca.

"Još bolje sam razumio što su inicijatori referenduma govorili prije referenduma, a to je da se ovim prijedlogom ne dira u sadržaj nego u naziv, a nakon referenduma su počeli govoriti da je bio referendum i o sadržaju. Pa onda ne znam tko smatra hrvatski narod glupima, oni koji su prije referenduma govorili jedno, a poslije referenduma drugo ili mi koji cijelo vrijeme govorimo isto i Ustavni sud", rekao je Bauk.

9:30 - Predloženim zakonom Vlada namjerava izjednačiti životno partnerstvo i bračnu zajednicu u svim pravima, osim u pravu na posvajanje djece.

Na sjednici Vlade o životnom partnerstvu: 'Ovo je svjetonazorski, a ne revolucijski zakon'

Ministar uprave Arsen Bauk uoči rasprave je poručio da je riječ o demokratskom kompromisu između suprotstavljenih stavova te da će se životno partnerstvo i brak razlikovati samo u dvije stvari - nazivu i pravu na posvajanje djece. (I.D. / Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene