Zika virus je tropska bolest, a prvi nosilac je mamun iz šume Zika u Ugandi, po kojoj je virus dobio ime. Otkriven je 1947. i od tada je uglavnom harao po Africi, jugoistočnoj Aziji i na pacifičkim otocima. Prošle godine proširio se na Južnu Ameriku. Epidemija virusom započela je na Martiniqueu i u Gvajani, a potom se proširio i na Portoriko, Brazil, Kolumbiju, Salvador, Gvatemalu, Haiti, Honduras, Meksiko, Panamu, Paragvaj, Surinam i Venezuelu. Prema najnovijim informacijama jedan se slučaj pojavio i u Velikoj Britaniji te Danskoj.
Pročitajte i ovo
Završava započeto
Trump naredio izlazak iz WHO-a: "Ugroženi će biti oni koji se bore s najvećim ubojicom među zaraznim bolestima"
Drama u Australiji
Otkriven rijetki virus koji napada mozak: Vlasti izdale hitno upozorenje građanima
Počinje Veliko Trodnevlje
Danas je Veliki četvrtak: Znate li zašto je ovaj dan poseban i što se ne smije činiti?
Teška bitka
Suživot s njima postao je nemoguć: Napadaju čak i ljude
slavio u Španjolskoj
Mladoženja umro na svojoj momačkoj: "Olivere moj, ne mogu vjerovati da je ovo stvarno"
Svjetska zdravstvena organizacija WHO objavila je kako očekuje da će se virus proširiti na sve zemlje Južne, Srednje i Sjeverne Amerike osim dvije. Naime, komarac Aedes aegypti koji prenosi virus živi u svim zemljama osim u Kanadi i Čileu. Ta vrsta komaraca prenosi i druge bolesti poput tropske i žute groznice. U WHO-u smatraju kako se brzo širi zato što ljudi još nisu stekli imunitet.
Za sada nije poznato može li prenijeti s jedne na drugu osobu. U većine odraslih pacijenata, infekcija virusom Zika izaziva samo blaže simptome poput bolova u zglobovima, visoke temperature, glavobolje i osipa. Za tu bolest nema lijeka kao ni cjepiva, već se samo ublažavaju simptomi. No, zaraze li se trudnice posljedice bi mogle biti mnogo veće. Naime, zika virus može ostaviti velike posljedice na fetus zbog čega se djeca rađaju s mikrocefalijom, odnosno s poremećajem zbog kojeg imaju abnormalno malu glavu u kojoj se mozak ne može normalno razvijati. Stoga su Ministarstva zdravlja virusom pogođenih država preporučila ženama da planiranu trudnoću odgode za 6-8 mjeseci, dok se u El Salvadoru ženama preporučuje da pričekaju do 2018. godine.
Brazilsko ministarstvo zdravstva potvrdilo je u studenome da je virus povezan s fetalnom deformacijom mikrocefalijom, odnosno rođenjem s veličinom mozga manjom od uobičajene. Brazil je prijavio 3.893 slučaja mikrocefalije, što je više od 30 puta više nego bilo koje druge godine.
WHO je izdao upozorenje trudnicama da ne putuju u Južnu i Sjevernu Ameriku. 'Virus se širi vrlo brzo kroz obje Amerike pa bi trudnice trebale izbjegavati putovanje u te zemlje', poručili su iz Svjetske zdravstvene organizacije.