Pojedine banke ove godine neće samo smanjiti bonuse svojim menadžerima, neke ih neće niti isplatiti, poput Hypo banke.
Pročitajte i ovo
Zagrebački trgovači sud
Novi svjedoci na suđenju osam banaka u 'slučaju Franak'
Zbog Velike Britanije
Ministri financija EU odgodili odluku o ograničenju bankarskih bonusa
U Hypo banci bonusa neće ni biti, ostale banke već odavno usklađene s EU regulativom i same srezale extra bonuse
'U Hypo Alpe-Alpe-Adria-Bank d.d. bonusi nisu predviđeni za tekuću godinu, a sustav nagrađivanja usuglašen je sa zatjevima EU, regulatora, te s internim aktima Hypo Alpe Adria Grupe.', odgovara Igor Vukasović, direktor Korporativnih komunikacija banke. U Splitskoj banci smatraju da nam ' kao sugovornik za navedenu temu nismo interesantni, jer iznosi bonusa i onako ne prelaze najavljena ograničenja.', poručila je u ime banke Silvija Bareša.
'Erste banka ima jasnu strategiju i politiku plaća, te dodatnog nagrađivanja, koja je vezana uz ostvareni rezultat u skladu s postavljenim ciljevima. Strategija je već u potpunosti usklađena sa zahtjevima regulatora, koji se na banku primjenjuju, obzirom na činjenicu da je ona dio međunarodne bankarske grupe. Samim time i iznosi bonusa su smanjeni za više od 50 posto ovisno o ostvarenim rezultatima i razini upravljanja u banci.', odgovor je iz Služba komunikacija banke, koji potpisuje Dario Gabrić.
PBZ i ZABA podijelili bonuse na fiksni i varijabilni dio, koji ovise o poslovanju
PBZ također svoje poslovanje u potpunosti usklađuje s regulatornim izmjenama. ' Politika nagrađivanja menadžmenta u nadležnosti je Nadzornog odbora i matične banke, a što se usklađuje s regulativom i smjernicama EBA (Europskog tijela za nadzor banaka), a sukladno EU Direktivi CRD III, te uputi Odbora europskih nadzornih tijela bankovnog poslovanja, prema kojima korporativno upravljanje i politika naknada uvode pravila oko naknada. Ukupne naknade ključnog menadžmenta se razgraničavaju na fiksni i varijabilni dio u omjeru 40 posto fiksni i 60 posto varijabilni dio. U slučajevima lošeg poslovanja ili neadekvatnog upravljanja rizicima varijabilni dio menadžerskih naknada može se djelomično ili u potpunosti anulirati, odnosno opozvati, dok se fiksni dio zajedno s ostalim planovima uštede i racionalizacije može odgovarajuće korigirati', detaljno pojašnjava Dražen Dumančić, pomoćnik izvršnog direktora Ureda Uprave za korporativne komunikacije.
>> Vujčić kritizira Vladu, ali i banke: Ne kočite ekonomski oporavak!
'Zagrebačka banka već duži niz godina primjenjuje politiku primitaka, kojom definira ključna načela plaćanja i nagrađivanja rukovodstva i radnika Banke, a sve u skladu s važećim propisima u RH', odgovaraju iz Odnosa s javnošću ZABA-e. Dalje navode kako je 'navedena Politika ujedno i usklađena s politikom primitaka na razini Grupe UniCredit, a time i sa zahtjevima važeće europske regulative koja se odnosi na kreditne institucije. Politikom primitka Zagrebačke banke određen je primjeren odnos između varijabilnog i fiksnog dijela ukupnih primitaka, te se uzima u obzir održiva poslovna uspješnost, uz jak fokus na kvalitetno upravljanje rizicima. Time su zahtjevi nove regulative, koja će uskoro stupiti na snagu i u Hrvatskoj, već pretežno obuhvaćeni postojećim sustavima plaćanja i nagrađivanja u Zagrebačkoj banci.', završno pojašnjavaju iz Zagrebačke banke.
Podsjetimo, u Ministarstvu financija trenutačno rade na izmjenama Zakona o kreditnim institucijama, koji se do 1. srpnja mora uskladiti s pravnom stečevinom EU. Ako se ostvari plan Slavka Linića, menadžeri hrvatskih banaka ubuduće neće moći dijeliti bonuse veće od četvrtine ukupnih primitaka.
>> Hrvatska potonula još više! Linić: Mijenjamo zlo koje se zove život na račun kredita
Prema ovom Linićevom prijedlogu, u budućnosti menadžeri neće moći dobivati bonuse veće od četvrtine ukupnih primitaka.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook