Pučka pravobraniteljica Lora Vidović protivi se održavanju referenduma o službenoj uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina jer smatra da bi njegovo održavanje i eventualna izmjena Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina značila nedopustivo smanjenje prava pripadnika nacionalnih manjina u Hrvatskoj.
Pročitajte i ovo
Zastupnici ispraćeni šampanjcem
Posljednji radni dan prije ljetne stanke: Usvojen Zakon o životnom partnerstvu i ZOR
Rasprava o ćirilici
'Ja ne znam na koju nogu ste se danas ustali da bi to mogli reći'
'Povodom inicijative građana za održavanje referenduma, pučka pravobraniteljica uputila je pismo predsjedniku Hrvatskog sabora Josipu Leki u kojem upozorava da bi referendum s pitanjem 'Jeste li za to da se članak 12. stavak 1. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina mijenja tako da glasi - Ravnopravna službena uporaba jezika i pisma kojim se služe pripadnici nacionalne manjine ostvaruje se na području jedinice lokalne samouprave, državne uprave i pravosuđa, kada pripadnici pojedine nacionalne manjine čine najmanje polovinu stanovnika takve jedinice', značio nedopustivo smanjenje prava pripadnika nacionalnih manjina u Hrvatskoj, ako bi bio održan te ako bi došlo do predložene izmjene Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina', priopćeno je danas iz Ureda pravobraniteljice.
Pravobraniteljica u pismu poziva Sabor da Ustavnom sudu podnese zahtjev za utvrđivanjem je li sadržaj referendumskog pitanja u skladu s Ustavom.
Vukovar: Ponovno razbijena dvojezična ploča na zgradi HZZ-a
Kao institucija za promicanje i zaštitu ljudskih prava i sloboda, jasno i nedvosmisleno izražavamo stajalište da zbog osobitog značaja manjinskih prava u modernoj Hrvatskoj smatramo važnim da ne dođe do predložene promjene Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, stoji u pismu.
'No, jednako tako, naglašavamo da postupak odlučivanja o ovom pitanju mora biti proveden u skladu s postojećim propisima, poštujući načelo vladavine prava, koje je jedna od najviših vrednota ustavnog poretka i zahtijeva da se društveni život temelji na unaprijed propisanim pravnim pravilima koja su opća, predvidljiva i izvjesna. Važno je odgovoriti na legitimna očekivanja građana koji se zalažu za održavanje referenduma, koji su dali potpise za referendumsku inicijativu i čije ustavno pravo na neposredno odlučivanje zbog trenutno postojeće pravne nesigurnosti ne smije biti dovedeno u pitanje', piše pravobraniteljica.
Vidović ističe kako je 'jedina nedvosmislena pravna osnova koju hrvatski pravni sustav pruža za utvrđivanje (ne)ustavnosti sadržaja referendumskog pitanja' članak 95. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu, 'koji jasno određuje da je to u nadležnosti Ustavnog suda'.
Prema praksi Ustavnog suda, na podnošenje zahtjeva za utvrđivanje je li sadržaj referendumskog pitanja u skladu s Ustavom ovlašten je jedino Hrvatski sabor, a ne i drugi ovlaštenici. Stoga je iznimno važno da Hrvatski sabor iskoristi tu svoju ovlast, poručuje Vidović.
Pravobraniteljica upozorava da je radi otklanjanja mogućnosti da se u budućnosti ponove situacije u kojima se voljom većine građana putem neposrednog izjašnjavanja dovode u pitanje prava pripadnika bilo koje manjine od izuzetne važnosti da Sabor, kao ustavotvorac i zakonodavac, što prije propiše o kojim se pitanjima ne može neposredno odlučivati, a nakon toga i precizno uredi referendumski postupak.
'Osim nužnih izmjena pravnog okvira, reakcije javnosti povodom prošlogodišnjih referendumskih inicijativa pokazale su duboku podijeljenost u društvu, te nam zasigurno predstoji još puno rada na osvješćivanju vrijednosti tolerancije, kako bismo postali društvo u kojem se poštuju i štite manjinska i ljudska prava', zaključuje pučka pravobraniteljica. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook