Iako se često žalimo na ljetne vrućine za vrijeme toplinskih udara, prošle su nam godine upravo te vrućine, a vjerojatno i navika da se na njih žalimo - nedostajali. Temperature su bile veoma niske za to doba godine, pa je lako usporediti prošlogodišnje hladne ljetne dane s ovogodišnjim visokim temperaturama.
Pročitajte i ovo
Vremenska prognoza
Nakon sunčanog vikenda slijedi promjena, temperature će pasti ispod nule: Detalje donosi meteorolog Dnevnika Nove TV
Upozorenje meteorologa
Upaljen najviši stupanj meteoalarma: Vrijeme je jako opasno, ne izlazite na otvoreno
Sredinom prošlog srpnja, umjesto toplog ljeta u cijeloj Hrvatskoj gotovo jesenski dani, a takve su bile i temperature. Snažno nevrijeme kakvo je zabilježeno diljem zemlje u srpnju 2014., pogodilo je zadarsko područje s kojeg su stizale možda najupečatljivije snimke. Vjetar je ondje čupao stabla, poplavile su brodice, podrumi i garaže. Pošteđena nije bila ni Kalelarga na kojoj su dosjetljivi Dalmatinci tada bili zaigrali vaterpolo.
Uz pijavice, Jadran je pogodilo i grmljavinsko nevrijeme. Najteže je bilo na zadarskom i šibenskom području gdje je u nekoliko sati palo kiše koliko je uobičajeno za cijeli srpanj. Snizile su se i temperature, koje su više nalikovale početku jeseni, a ne vrhuncu ljeta.
Pripremite se na grmljavinsko nevrijeme, temperature niže i za 10 stupnjeva
U samo 24 sata na otoku Istu pale su 294 litre kiše po četvornom metru. na Silbi je palo 218 litara - kolika je to količina kiše, najbolje govori podatak da je prosjek u srpnju na Silbi tek 29 litara kiše po četvornom metru.
Ove godine sasvim druga slika. Vrućina i tek pokoja rijetka kap kiše rashlađivale su noći nesnošljive sparine.
Hrvatska je krajem srpnja prošle godine bila na udaru snažne ciklone. Nevrijeme je poharalo Dalmaciju, Liku i zagrebačko područje. Olujno nevrijeme predzadnjeg dana srpnja poslijepodne u Zagrebu u samo pola sata istreslo je i do 50 litara po četvornom metru. Vidljivost se smanjila na svega 300 do 400 metara.
Početak srpnja ove je godine na većem dijelu Hrvatske bio nesnošljivo vruć i sparan, za razliku od istog tjedna prošle godine.
Probleme je stvarao i iznimno snažan vjetar koji je puhao na granici olujnog i orkanskog. Srušena su mnoga stabla pa je promet na pojedinim cestama otežan. A na dva sata je zatvoren i zračni promet nad Hrvatskom.
Potop je bio i u Dalmaciji. Snažno nevrijeme praćeno grmljavinom i golemim količinama kiše jutro predzadnjeg dana srpnja prošle godine, pogodilo je Zadar. U samo sat vremena poplavile su ulice, trgovi i trgovine, a voda je prodrla i u prostorije Arheološkog muzeja.
Promet se odvijao otežano jer je voda na pojedinim mjestima dosezala gotovo pola metra, a neki su automobili ostali i zaglavljeni. Pucala su i stabla.
Nevrijeme je tog dana prouzročilo pravu dramu i na otoku Molatu u mjestu Zapuntel. Vodena bujica bila je toliko snažna da je podignula asfalt i odnijela cestu u dužini od 200 metara prema moru. Oštećeni su i automobili. Prema procjenama, palo je više od 100 litara kiše po četvornom metru. Otočani su rekli da ovakve posljedice nevremena ne pamte.
Jako nevrijeme nakon Zadra i zadarskog područja je potopilo zapadne dijelove unutrašnjosti. Nije to bio ljetni pljusak, nego oluja s tučom, iznimno jakom kišom i udarima vjetra većim od 90 km na sat koji su već na granici s olujnih u orkanske.
U skladu s našom navikom da se žalimo na vremenske prilike, ma kakve god one bile, neki će reći: 'Da mi je bar malo one hladnoće od prošle godine!'
Iz arhive Dnevnika Nove TV Izvukli smo snimke koji najbolje ocrtavaju kakvo nam je bilo prošlo ljeto, a možete ih pogledati u priloženim videima.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook