Obiteljski liječnici ne odustaju, ali ističu da su spremni s Ministarstvom zdravstva razgovarati o svim podzakonskim aktima koji se tiču primarne zdravstvene zaštite, istaknuli su predstavnici liječnika na današnjoj konferenciji za novinare. I dalje ne prihvaćaju naplatu participacije te o svemu traže hitan razgovor s ministrom zdravstva Darkom Milinovićem.
Pročitajte i ovo
Povećana je i participacija
Od Nove godine zdravstvo je skuplje: Provjerite koliko ćete sada plaćati neke operacije
izmjene zakona
Novi udar na džepove građana: Stiže još jedno poskupljenje
Liječnici traže dogovore o povećanju glavarina za 21 posto, koliko je u ovoj godini porastao i ukupni zdravstveni proračun, o ulaganjima u prostor i opremu u koje nije ulagano 15 godina, o reorganizaciji rada i smanjenju administriranja te da im se zajamči najniža glavarina kojom će moći isplatiti plaće u skladu s kolektivnih ugovorom.
Ravnatelji Domova zdravlja prijetili otkazima
Ne prihvaćaju izravnu naplatu participacija od pacijenata jer, kako je to pojasnio dr. Mario Malnar, to je zakonska obveza pacijenta, a ne liječnika. 'Liječnici ni po jednom zakonu nisu dužni naplaćivati participaciju, blagajni nije mjesto unutar ambulante, a HZZO ima drugih načina da je naplati', rekao je Malnar.
Prema podacima Koordinacije, uplatnice za naplatu participacije do danas nije preuzelo 90 posto liječnika, pa iz cijele Hrvatske primaju dojave o pritiscima koje na njih vrše ravnatelji domova zdravlja ili predstavnici HZZO-a. Na konferenciji je navedeno da su ravnatelji nekoliko Domova zdravlja u različitim dijelovima Hrvatske prijetili liječnicima zaposlenima u Domovima zdravlja, ali i privatnim liječnicima, da moraju uzeti blokove. Spominje se da je bilo i zastrašivanja otkazima ukoliko se ne krene s naplaćivanjem participacije. Koordinacija je stoga angažirala odvjetnički tim za koji je u prva tri dana punomoć potpisalo 700 liječnika.
Organiziraju se i pedijatri i ginekolozi
Inače, članovi Koordinacije izvijestili su kako je u tijeku organiziranje i drugih liječnika u primarnoj zaštiti - pedijatara i ginekologa.
Obiteljski liječnici ističu kako o sve lošijem stanju u obiteljskom medicini govore i podaci da se u posljednje četiri godine broj ordinacija obiteljske medicine smanjio sa 2.800 na 2.300, ponajprije u manjim sredinama, a mnogi liječnici i danas su pred bankrotom.