'Poruke o neposkupljivanju samo su parada i folklor'
Piše Milena Dražić,
29. srpnja 2009. @ 14:18
Nakon što je Vlada s ciljem spašavanja države od kolapsa uvela krizni namet i podigla PDV na 23 posto, premijerka Kosor pokušala je smiriti osiromašeno stanovništvo tvrdeći kako ni javna poduzeća ni trgovački lanci neće podizati cijene. Imali li njezina poruka kakvu osnovu ili je u pitanju još jedno prazno obećanje, provjerili smo kod ekonomskih stručnjaka.
Podijelite
'Dogovor predsjednice Vlade Jadranke Kosor s javnim poduzećima i s prehrambenim tvrtkama oko nepodizanja cijena usprkos dizanju PDV-a je potpuno iluzoran i unaprijed je osuđen na propast', tvrdi ekonomski stručnjak, dr.sc. Luka Brkić i dodaje kako ne postoji mehanizam ni pravno uporište kojim bi Vlada uopće mogla nadzirati cijene. 'To više nema veze s ekonomijom, to je socijalistički koncept koji ne obećava ništa dobro', dodao je Brkić nazvavši umirujuće poruke premijerke Kosor o neposkupljenju paradom i folklorom upućenom biračkom tijelu.
'Vrhunac je predstavljanje javnosti 'dobrih dečki' koji iz samilosti neće podizati cijene već će oni snositi dodatne troškove! Nevjerojatno je do kuda to ide i do koje mjere Vlada želi manipulirati ljudima', rekao je Brkić nazvavši vladine antirecesijske mjere aspirinom kojim se pokušava liječiti kancerogena bolest. 'Bojim se pomisliti kakva nas jesen čeka, zanima me kako će onda smirivati paniku, kada dođe do toga da se mirovine i plaće nemaju odakle isplatiti', kaže Brkić i pojašnjava kako će to biti izgledna opcija krpanja proračunskih rupa.
Nema pravnog uporišta kojim bi se Vlada mogla jamčiti zadržavanje cijena, tako da su njihove poruke samo pokušaj smirivanja panike, tvrde ekonomski stručnjaciObjasnio je da država može namaknuti potrebna sredstva jedino prodajom, zaduživanjem ili većim izvozom od uvoza. 'Podizanjem PDV-a na najlakši način dolaze do sredstava, no na taj način ne rješava se problem' rekao je Brkić objašnjavajući kako je naša država jednostavno preskupa. ' To se dogodilo iz više razloga, imamo prevelik državni aparat, gotovo da na jednog zaposlenog dolazi jedan umirovljenik, a velik broj umirovljenika uopće nema potrebnog radnog staža, što znači da su nekim zaobilaznim kanalima došli do mirovine. Pa Vlada bi jedino da se kolektivno bavi švercom droge mogla financirati tako skupu državu', tvrdi Brkić koji kaže kako ne vidi mogućnost za brz oporavak ni izlazak iz krize.
Dogovor na principu časne riječi
'Jasni pokazatelji govorili su već dulje vrijeme da država ide nizbrdo, a ekonomisti su na to upozoravali sa svih strana. Onda su nas nazivali paranoičnim i katastrofičnim, a ministar Šuker još donedavno je negirao postojanje ikakve krize. Sada kada je do toga došlo, svi bi trebali snositi posljedice i objašnjava nam se da smo svi za to krivi. Ja se uopće ne osjećam krivim, kao ni velika većina građana', dodao je Brkić.
'Da građani ne osjete poskupljenje zbog povećanja PDV-a na 23 posto, proizvođači bi trebali smanjiti svoje marže te preko svojih leđa prevaliti teret, a to nije održivo, pogotovo ne na dulje vrijeme', osvrnuo se na nepodizanje cijena usprkos podizanju PDV-a ekonomski stručnjak Damir Novotny. 'Država ne može kontrolirati hoće li proizvođači podizati cijene jer tu ima nekoliko stavki. Tako npr, može poskupjeti gorivo ili cijena sirovina. Tvrdnje o neposkupljenju idu isključivo u političke svrhe, one nemaju veze s ekonomijom', zaključio je Novotny.
'Jedino što može biti amortizer u ovoj situaciji, a to nikako nije pozitivno, jest pad potražnje koji dovodi do pada cijena. Naime, građani će sa smanjenom kupovnom moći sve manje i manje kupovati i pod tim će pritiskom proizvođači sami korigirati cijene', pojašnjava Novotny. 'Dogovor Vlade i javnih poduzeća i trgovačkih lanaca o nepodizanju cijena funkcionira na principu časne riječi, ni na čemu drugome', tvrdi Novotny i dodaje kako je nemoguće da netko može kontrolirati cijene mase artikala.
'Upravo je prije nekoliko godina Sanader obećavao javnosti kako on neće dati poskupljenje osnovnih prehrambenih namirnica. Dogodilo se upravo suprotno, poskupjeli su kruh, mlijeko i ulje iako je cijena pšenice svugdje u svijetu pala. No, u Hrvatsku ne dolazi jeftina pšenica, kod nas se zatvara tržište i stvara monopol, što je vrlo opasno', podsjeća nas Novotny. Strpimo se još malo da vidimo hoće li i poruke premijerke Kosor o nepodizanju cijena, kao i njezina prethodnika, biti potpuno lažne.