Danas će u sklopu završnog događaja programa 'Sinergija Bošković - Tesla', posvećenog obilježavanju 70. obljetnice smrti fizičara i izumitelja Nikole Tesle, izaslanstvo Instituta Ruđer Bošković (IRB) predvođeno izaslanicom ravnatelja dr. Vesnom Babić-Ivančić i glavnim organizatorom dr. Karoljem Skalom, položiti vijenac na spomenik Nikoli Tesli, rad kipara Ivana Meštrovića (11 sati, ugao Masarykove i Preradovićeve ulice). Svečanosti obilježavanja 70. obljetnice smrti Nikole Tesle nazočit će i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.
Pročitajte i ovo
Nepravomoćna presuda
Bandićev tjelohranitelj dobio tri godine zatvora: Izvlačio javni novac, sad će ostati i bez njega
Incident u Skupštini
Drama u skupštini, pljuštale uvrede i teške riječi: "Govno jedno, smradu, uništit ću te!"
>> Akcija za Nikolu Teslu uspjela: Entuzijasti prikupili novac i spasili zemljište!
>> 'Zašto bi Smiljan negdje drugdje gradili, a tamo stoji autentičan?'
Hrvatska se mora brendirati kao domovina Nikole Tesle kako bi u svijetu bila kao takva prepoznata i kako bi se njezino ime vezivalo uz ime tog svjetski poznatog genija, rečeno je na skupu u organizaciji udruge 'Nikola Tesla - Genij za budućnost', 10. srpnja prošle godine, na obilježavanju 156. obljetnice rođenja tog velikog znanstvenika.
No, na konferenciji u New Yorku, kojom se obilježava 70 godina od smrti Nikole Tesle od 5. do 7. siječnja, među uzvanicima su prednjačili srbijanski dužnosnici i superpopularni srbijanski tenisač Novak Đoković. Konferenciji će nazočiti i Mathew Inman, koji je prošle godine pokrenuo online akciju prikupljanja novca za spas ostataka teslinog laboratorija Wardenclyffe, u kojoj je uspio skupiti sredstva za otkup tog zemljišta. Akcija je bila nazvana 'Let's build a goddamn Tesla museum!' (Izgradimo prokleti Teslin muzej!).
HAZU je prošle godine predložio dodjelu međunarodne nagrade 'Nikola Tesla' u Zagrebu ove godine, koja obilježava 70. godišnjicu Tesline smrti. Dodjela nagrade bi se trebala više manje podudarati s ulaskom Hrvatske u EU.
Doprinos Nikole Tesle svjetskoj znanosti nije dovoljno shvaćen za njegova života pa je utemeljitelj Zaklade '40' iz Pariza Hares Youssef, nadahnut Teslom, potaknuo skup u Splitu prošle godine, na kojem se raspravljalo o nagradi koja bi nosila njegovo ime. Tada je i donesena odluka da se međunarodna nagrada 'Nikola Tesla' dodjeli u Zagrebu.
Nikola Tesla rođen je 9. na 10. srpnja 1856. u mjestu Smiljan kod Gospića. Tesla je bio porijeklom Srbin i uvijek se ponosio svojim srpskim porijeklom i hrvatskom domovinom.
Istinski vizionar daleko ispred svoga vremena, znanstvenik i inovator svjetskog glasa, Nikola Tesla karijeru je, nakon studija u Karlstadtu, Politehničkom institutu u Grazu i na Praškom sveučilištu, započeo 1881. kao inženjer elektrotehnike u telefonskoj kompaniji u Budimpešti.
Kako nije uspio za svoje izume zainteresirati nikoga u Europi, 1884. je prihvatio ponudu da ode raditi za Thomasa Edisona u New York, gdje je 1943. i umro u dobi od 87 godina. Izumio je višefazni sustav izmjeničnih struja, te bio jedan od pionira radio-tehnike - otkrio je sustav za bežično upravljanje i davanje znakova na daljinu, pronašao je nov sustav osvjetljenja, konstruirao je visokofrekventne alternatore kao osnovu emisionih radio-stanica, proizveo je neprigušene elektromagnetske valove, otkrio je i patentirao princip rezonancije za radio-veze, izložio ideju o međuplanetarnim telekomunikacijama pomoću ultrakratkih valova, a zamislio je u cjelini radarski sustav.
U čast stogodišnjice njegova rođenja Međunarodna elektrokomisija nazvala je njegovim imenom jedinicu magnetske indukcije Tesla (T). U Češkoj jedna tvornica žarulja nosi njegovo ime, dok u Hrvatskoj postoji tvrtka Nikola Tesla-Ericsson koja se prvenstveno bavi telefonijom. Enciklopedija Britannica svrstala ga je među 10 najvažnijih ljudi u svjetskoj povijesti.
Posljednji film o Nikoli Tesli snimio je hrvatski redatelj Krsto Papić. Njegov film zove se 'Tajna Nikole Tesle' i možete ga pogledati na Oyo.hr.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook