Posebna i po tome što je grade volonteri iz cijeloga svijeta koji su svoj odmor odlučili iskoristiti za nešto društveno korisno. 'Uzmete gumu, stavite karton, i onda napunite zemljom. Dobro je nabijete, i morate dobro napuniti gumu zbog stabilnosti', objašnjava Albert, volonter iz Španjolske. 'Na kraju, obično se južni zid ostavlja ostakljenim zbog pasivnog grijanja. Krovovi su najčešće zeleni krovovi', ističe Valentina Mesarić iz Eko Pan Karlovca.
Pročitajte i ovo
Građani su ljuti
Bore se s oštećenjima domova, fekalijama i vlagom: "Više nije sigurno za život..."
Agonija bez kraja
Razaranje Zvijezde se nastavlja, građani žive u strahu: "Neki tu neće više biti ni živi, a pola toga će se srušiti"
>> Eko farma u Ličkom polju: Kupci ne pitaju za cijenu
Kuća je ekološki prihvatljiva i jeftina. A u konačnici izgleda zanimljivo. U eko kampu sudjeluju volonteri iz cijelog svijeta. 'Do sada nisam ništa znao o ovome. Učim u hodu', priznaje Clovis, volonter iz Francuske. 'Prijateljica i ja studiramo arhitekturu, ovo je slično tom poslu, pa želimo imati i to iskustvo', kaže Jill, volonterka iz Tajvana.
Osim Earthshipa, uče o korištenju otpada kako bi dobili kompost. 'Stavljali smo sloj grana, lišća raznog, zeleno suho, zeleno, suho da bi se to jedno s drugim surađivalo i pretvorilo se u humus', priča Dora, volonterka i voditeljica volonterskog kampa.
Super rješenje za otpatke koje nemate kamo baciti. Humus će iskoristiti prilikom sadnje voćki za koje pripremaju rupe, ali i za takozvani spiralni vrt. No uživati u vrtu iz vlastitog Earthshipa kod nas još nije legalno. Dok se primjerice u Njemačkoj grade trokatnice od automobilskih guma, Hrvatska ih ne priznaje kao građevinski materijal. Zato će ova kuća, kada se dovrši, služiti samo za demonstraciju novih načina jeftinog življenja.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.