Nacionalna mirovina? Mogli bi je dobiti stariji od 65 bez staža i bez primanja
Piše A.M.K.,
17. travnja 2017. @ 09:28
Za manje od 4 godine mogla bi se uvesti nacionalna mirovina za starije od 65 godina koji nemaju dovoljno staža da bi ostvarili starosnu mirovinu ili ga uopće nemaju pa u starosti nemaju nikakvih primanja, a takvih je preko 90 tisuća u Hrvatskoj.
Podijelite
Nacionalna mirovina planira se uvesti do 2021. godine, a obuhvatit će osobe koje su najmanje 15 godina živjele u Hrvatskoj i nemaju nikakvih drugih izvora prihoda. Ostali uvjeti, prije svega oni vezani uz imovinski cenzus, te iznos nacionalne mirovine tek će se utvrditi.
Ministarstvo demografije, obitelji, mladih i socijalne politike uputilo je u javnu raspravu prijedlog Strategije socijalne skrbi za starije osobe za razdoblje od 2017. do 2020.
Prema planu usvajanja prijedloga, u posljednjim mjesecima 2018. godine trebala bi biti dovršena sveobuhvatna analiza stanja, do kraja 2019. utvrđivat će se kriteriji prema kojima će se odabrati potencijalni korisnici, imovinski i dohodovni cenzus te parametri za izračun visine mirovine, a do 2020. planira se uspostavljanje zakonodavnog okvira prenosi Jutarnji list.
Najveći će izazov biti određivanje optimalnog iznosa nacionalne mirovine, koji bi morao biti veći od socijalne pomoći (maksimalno 900 kuna za samca), a opet manji od najmanjeg mogućeg iznosa mirovine.
U Strategiji je navedeno kako će novi institut mirovine trebati sagledati i u odnosu na činjenicu je li osoba nositelj prava vlasništva, je li bila u radnom odnosu te uplaćivala doprinose ili nije nikada radila. Osobito će se paziti na problematiku žena u ruralnim područjima, koje su posebno pogođene siromaštvom.
Slijedi reforma
Nacionalne mirovine trenutno ima stotinjak država diljem svijeta. Ova vrsta mirovine uglavnom služi kao osnovni mehanizam zaštite starijih osoba od siromaštva: u Hrvatskoj u riziku od siromaštva živi oko 17 posto populacije u dobi od 25 do 55 godina te čak 26 posto osoba starijih od 65 godina.
Strategija kao jedan od glavnih ciljeva u budućem razdoblju postavlja i reformu načina plaćanja usluge smještaja u državnim domovima za starije, u kojima je smješteno oko 17.000 osoba, a istodobno je predano 72.000 zahtjeva za smještaj.
Procjenjuje se da oko 100.000 osoba starijih od 65 godina u Hrvatskoj nema nikakva primanja, iako ih samo 9.287 prima socijalnu pomoć. Uvođenje nacionalne mirovine najavljuje se posljednjih 15-ak godina, a bilo je i jedno od važnih predizbornih obećanja ove Vlade te je u programu Vlade za mandat od 2016. do 2020. godine nacionalna mirovina postavljena kao jedan od temeljnih ciljeva u sklopu zaštite socijalno ugroženih.