Očekuje se da će cjepivo biti dostupno tijekom idućih 15 dana.
Podijelite
Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) pokrenuo je žurni interventni uvoz BCG cjepiva za cijepljenje novorođenčadi protiv tuberkuloze jer je do nestašice tog cjepiva u bolnicama došlo 1. listopada zbog nemogućnosti nabave jedinog takvog registriranog cjepiva na hrvatskom tržištu.
Očekuje se da će cjepivo biti dostupno tijekom idućih 15 dana, priopćio je HZJZ.
U HZJZ-u ističu kako privremena odgoda u cijepljenju novorođenčadi neće predstavljati rizik za zdravlje djece, s obzirom na očekivanje da će nestašica lijeka kratko trajati te na općenito niski rizik od tuberkuloze u dječjoj dobi u Hrvatskoj.
Prema programu cijepljenja, BCG cjepivom cijepe se djeca u rodilištu ili najkasnije do navršena dva mjeseca života, a županijski Zavodi za javno zdravstvo dobili su naputak da organiziraju naknadno cijepljenje za necijepljenu novorođenčad. (Hina)