Obavijesti Video Pretražite Navigacija
'Nema nikakve sumnje'

'BiH krši CEFTA-u, snosit će posljedice'

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Bosna i Hercegovina snosit će međunarodne posljedice jer je prekršila odredbe CEFTA-e prihvaćanjem Zakona o zaštiti domaće proizvodnje kojim se predviđa uvođenje carina na proizvode iz Hrvatske i Srbije, rekao je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević.

Hrvatska je ne samo razočarana već i ogorčena odlukom Gornjeg doma Parlamenta Bosne i Hercegovine o uvođenju carinskih opterećenja na hrvatske poljoprivredno prehrambene proizvode te će vjerojatno tijekom današnjeg dana Ministarstvo vanjskih poslova pozvati veleposlanika i uputiti BiH prosvjednu notu, izjavio je ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja Božidar Pankretić.

Pročitajte i ovo GP Slavonski Brod Mnogi su spajali Kolone na granicama, a sezona još nije pravo ni počela: Na prijelaz se čeka satima Slika nije dostupna Upozorenje ministra BiH Mirko Šarović: Bescarinski režim za robe iz Hrvatske i EU neprihvatljiv

Ovaj zakon pogađa više od 40 posto svih poljoprivrednih proizvoda koji se iz Hrvatske izvoze u BiH, i u prosjeku bi trebalo doći do toga da će carina na te proizvode iznositi oko 50 posto, naveo je ministar Pankretić u izjavi za novinare nakon sjednice Vlade. Ističući kako se tim zakonom krše i međunarodni sporazumi CEFTA-e i WTO-a, kazao je i kako je to suprotno i dobrosusjedskim odnosima dviju država.

>> Ukinuta zabrana izvoza proizvoda u BiH

>> BiH zabranila uvoz hrvatske hrane, MVPEI uputilo prosvjednu notu

Očekujemo i intervenciju visokog predstavnika EU u BiH Valentina Inzkoa, kazao je Pankretić dodajući da je prije početka sjednice Vlade razgovarao s bosanskohercegovačkim ministrom vanjske trgovine Mladenom Zirojevićem koji je također izrazio žaljenje, jer je izvršna vlast BiH bila protiv ovog zakona.

'Teško govoriti o razmjerima štete'

Riječ je o velikoj gospodarskoj šteti, o čiji je razmjerima još teško govoriti. Činit ćemo sve da ne dođe do primjene tog zakona, a ako bi došlo na vrijeme ćemo izvijestiti o protumjerama koje ćemo onda poduzeti, kazao je ministar Pankretić. Dodao je kako još uvijek iskreno vjeruje da postoje mehanizmi da se to spriječiti unutar BiH. Naveo je kako je BiH jedan od izuzetno važnih trgovinskih partnera Hrvatske, a u poljoprivredi i najvažniji.

U 2008. na to je tržište hrvatski izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iznosio 475 milijuna dolara ili 37,6 posto ukupnog izvoza u tom sektoru i to BiH stavlja na prvo mjesto. Nelogično je da se takvim mjerama ide na glavnog izvoznog partnera. Mi smo prvi izvozni partner BiH, u Hrvatsku ide 40 posto njihovog poljoprivredno-prehrambenog izvoza, odnosno oko 140 milijuna dolara u prošloj godini, naveo je Pankretić. Naglasio je kako deficit koji ima BiH u razmjeni s Hrvatskom nije od danas, već postoji nekoliko godina i takav deficit Hrvatska ima s EU, pa kad bi se na taj način to rješavalo onda bi mi to mogli uvesti sutra, ali to se tako ne rješava, naglasio je.

BiH će snositi sankcije zbog kršenja CEFTA-e

Bosna i Hercegovina snosit će međunarodne posljedice jer je prekršila odredbe CEFTA-e prihvaćanjem Zakona o zaštiti domaće proizvodnje kojim se predviđa uvođenje carina na proizvode iz Hrvatske i Srbije, rekao je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević. ‘Nema nikakve sumnje da je BiH usvajanjem spomenutog zakona prekršila CEFTA sporazum, to prije jer je svima poznato da se odredbe pravnog akta, a time i međunarodnog sporazuma, moraju čitati integralno, a ne 'biranjem' odredaba koje tumačimo tako da samo nama idu u prilog’, stoji u pisanoj izjavi ministra Zirojevića. Dodao je kako je ovo ministarstvo upozoravalo na štetne posljedice donošenja ovoga zakona budući da je u razgovorima s kolegama iz susjednih zemalja najavljeno donošenje protumjera.

Zirojević je istaknuo da je BiH u prošloj godini jedino ostvarila suficit u trgovini proizvodima od voća i povrća s Hrvatskom, u koju je izvezeno 5,5 milijuna eura robe, a uvezeno 4,3 milijuna eura. Istodobno pokrivenost robne razmjene mlijekom i mliječnim proizvodima iznosila je 62 posto, što je činilo više od 65 posto ukupnog izvoza mlijeka iz BiH, upozorava ministar. ‘Pretpostavite čije će mlijeko biti prvo na udaru u Hrvatskoj nakon usvajanja Zakona i kakve posljedice možemo očekivati?’, pita se Zirojević. Izmjena zakona odnosi se na uvođenje carina na proizvode od mesa i mlijeko, voće, povrće, piće i alkohol te još neke proizvode koji se bescarinski uvoze iz susjednih država.

(Hina)

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene