Brojnija obitelj je kaže mladi bračni par iz Rijeke koji ima četvero djece, najbolje okruženje za odgoj. 'Prvenstveno ono što nedostaje na državnoj razini jest jedan pozitivan stav prema obitelji, pogotovo prema mnogobrojnoj obitelji', rekla je majka Carla Konta.
A njih je sve manje, pa se upalio alarm pokazuju brojke. Lani se rodilo 38.142 djece, 1.454 manje nego godinu prije. Najmanji broj djece otkad se prati statistika.
Demografi su zabrinuti
'To je zaista poražavajuće. Valja očekivati ukoliko se nešto ne poduzme radikalno, dakle radikalno i sveobuhvatno da će i dalje nažalost padati broj živorođenih', rekao je demograf Anđelko Akrap. Rad na tome najavila je i Domoljubna koalicija. Neke od prvih mjera su 1.000 eura za novorođeno dijete.
'Cilj ove Vlade je, to ste čuli i u govoru našeg premijera, da se stvori takva gospodarska klima u Hrvatskoj da mlade obitelji ostanu i djeca koja se rađaju ostaju živjeti u Hrvatskoj', kazala je Bernardica Juretić, ministrica socijalne politike i mladih.
No, neslavan rekord bilježi i prirodan pad stanovništva. Lani je 17,500 ljudi više umrlo, nego što ih je rođeno. Pad je to za 55 posto u odnosu na prethodnu godinu. Problem koji se zanemaruje godinama.
'Mnoge europske zemlje koje imaju veće proračune, imaju iste problem. Dakle, problem je u tome što je broj djece pravo na izbor svake obitelji', rekla je Milanka Opačić, bivša ministrica socijalne politike i mladih.
Obiteljima koje se odluče za još jedno dijete problem su i porodiljne naknade. 'Prvih šest mjeseci ste zaštićeni što se tiče ekonomske situacije, ali nakon šest mjeseci vi spadate na onaj nivo koji praktički ne možete održavati obitelj, pa se žene moraju vraćati na posao', rekla je majka Vlatka Bilobrk Vučemilo.
I to se očekuje od nove Vlade. 'I promjena zakonske regulative koja može poboljšati status žene u hrvatskom društvu, njezinom radnom pravu i nizu ostalih socijalnih mjera', dodala je Sanja Putica, saborska zastupnica HDZ-a.
No, demograf Akrap upozorava da treba poraditi na ekonomiji i zaustaviti iseljavanje. Inače nam doslovce prijeti izumiranje. 'Tu treba zaći isto u stambenu problematiku, zaposlenost i regionalni razvoj, razvoj u prostoru, omogućiti jednostavno ostajanje ljudima tamo gdje su rođeni. S ovakvom ekonomskom politikom koja je visoko centralizirana nema nikakve šanse', smatra Akrap.
Zabrinjavaju i dugoročne prognoze. Ako se silazna putanja ne zaustavi, do kraja stoljeća Hrvata će biti - upola manje.