Tisuće građana i tvrtki samo nekoliko mjeseci dijeli od posjeta javnog ovršitelja. Blagdanom, noću, čak i ako vas nema kod kuće oni mogu doći i popisati vašu imovinu. 'Točno je da možemo ući u zaključani prostor uz prisutnost dva svjedoka, odnosno policije i ovlaštenog bravara. Međutim, to je dosada mogao napraviti i sud, tako da to nije nikakva šira ovlast', kaže javni ovršitelj Vedran Vidmar.
Pročitajte i ovo
Izbjegli ovrhu
Pitanje koje bode u oči: Kako su bogati dužnici uz blokirane račune nastavili održavati svoj životni stil?
Olakšali ga za 13.000 kuna
Programera ovrha stigla u redu za kupnju novog iPhonea X
'Oni će to smjeti učiniti samo ako imaju dopuštenje Općinskog ili Trgovačkog suda. Neće moći ulaziti po svojoj volji', dodaje Ivica Crnić, bivši predsjednik Vrhovnog suda i jedan od najglasnijih kritičara. Mana je, kaže mnogo. Kao primjerice sustav kontrole zakonitosti ovrha. 'Sada toga više neće biti, sada će ovrhu provoditi javni ovršitelji. Moći će se staviti žalba sudu, ali nakon toga je sve gotovo', kaže Crnić.
Upozorava i da će javni ovršitelji u rukama imati golemu imovinu ljudi ili tvrtki. Ukoliko bi učinili nešto nezakonito, odogovaraju samo oni svojom imovinom. 'Što ako netko od njih pronevjeri tu imovinu, vjerovnik se na kraju neće moći naplatiti, a tko će onda odgovarati? Odgovarat će, istina javni ovršitelj, ali neće odgovarati država koja ga je imenovala', upozorava Crnić.
Javni ovršitelji uvjeravaju da će oni samo ubrzati naplatu dugova. 'U većini slučajeva to će biti moguće', kaže javni ovršitelj Vidmar. S gotovo četrdeset milijardi kuna dugovanja - na njima je svakako velika financijska, ali i moralna odgovornost.