Na pitanje novinara kojim argumentima Vlada kani obarati arbitražnu odluku u slučaju INA-MOL i radi li se o proceduralnim greškama, ministar Dobrović je kazao kako "to mogu biti jedino proceduralne pogreške, te kako o tome brigu vodi pravni tim Vlade". Oni su dali argumente, obrazloženja i oni su to pripremili u obliku tužbe, pojasnio je ministar.
Pročitajte i ovo
opet tužba Mađara
MOL pokrenuo novu arbitražu protiv Hrvatske: Traže milijune eura zbog ove odluke Vlade
ŠTO SE KRIJE IZA OPTUŽBI?
Energetski stručnjak o jadikovkama iz Budimpešte: "Izuzeće od sankcija bi trebalo isteći ovih dana, stoga je najbolje optužiti Hrvate"
Zamoljen da iznese vlastiti stav o tome koliko su to dobri argumenti Vladina pravnog tima, Dobrović je rekao kako on nije pravnik, te kako prosuđuje da osobe u pravnom timu znaju prosuditi što je dobro. "Vjerujem da je to u interesu Hrvatske", dodao je.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković kazao je u srijedu da je Hrvatska zatražila poništaj arbitražne odluke u slučaju INA-MOL, donesene 23. prosinca pošle godine pred Arbitražnim sudom utemeljenim prema Pravilima Komisije Ujedinjenih naroda za međunarodno trgovačko pravo (UNCITRAL) u Ženevi između Republike Hrvatske i MOL Grupe.
Premijer je ocijenio kako je riječ o "vrlo dobro potkrijepljenim argumentima za poništaj arbitraže, prije svega procesno - pravnim razlozima i izrazio nadu da će u postupku koji će trajati nekoliko mjeseci tih nekoliko navedenih razloga, švicarski Savezni sud, na odgovarajući način sagledati.
Dobrović je u četvrtak odgovorio i na pitanje novinara kakav će Vlada stav zauzeti po pitanju Zakona o INA-i, s obzirom na primjedbe iz Europske komisije. "Mi ćemo prezentirati stav Republike Hrvatske, novu situaciju u pogledu odluke da se ide u reotkup MOL-ovog udjela u INA-i", kazao je Dobrović.
Kako je istaknuo, "kreće jedna nova stranica, sugerirat će se da je to vrlo važno po pitanju strateške, sigurnosne važnosti za Republiku Hrvatsku, pa tako i Europsku uniju i na temelju tih okolnosti zamoliti za određeno vrijeme da se ovi koraci poduzmu, odnosno da se stekne uvjet da se konačno Zakon o privatizaciji INA-e može ukinuti".
Europska je komisija početkom prosinca zatražila od Hrvatske da izmijeni Zakon o privatizaciji Ine, jer se njime krši sloboda kretanja kapitala i sloboda poslovnog nastana, a što je obveza koju je Hrvatska preuzela još 2010. tijekom pristupnih pregovora u poglavlju Sloboda kretanja kapitala.
Komisija je Hrvatskoj poslala obrazloženo mišljenje, što je drugi korak u pokretanju postupka za povredu europskih propisa. Ako Hrvatska u roku od dva mjeseca Zakon o privatizaciji Ine ne uskladi s pravom EU-a, Komisija može odlučiti uputiti predmet Sudu EU-a. (Hina)