Vrtići, njihova cijena i stanje u njima, jedna su od najjačih tema kampanje za lokalne izbore. Jer oni koji mogu popraviti stanje biraju se u svibnju. U Hrvatskoj u vrtić ide više od 130.000 djece. Uvjeti se razlikuju od mjesta do mjesta. Negdje su besplatni, a negdje ih uopće nema.
Pročitajte i ovo
Drugi krug izbora
Okršaj u Otoku, pokušaj drugi: Žive u istoj ulici, potekli su iz iste stranke, nacionalno su partneri, a sad su na suprotnim stranama
Slavonija ne izumire
Nakon 40 godina novi vrtić u gradu na istoku Hrvatske: Imat će i vlastitu solarnu elektranu
U Općini Lasinja, nedaleko od Karlovca - vrtića nema. Ima u osam kilometara udaljenoj Pisarovini, ali uz putne troškove za roditelje je to preskupo. "Mene vrtić košta 1300 kuna, a moju sestru u Dugom Selu 400-500 kuna. To je ogromna razlika", kaže Ivana Potočić Braj iz Lasinje.
Ukupno 76 općina nema vrtić. Takvih je općina najviše u Slavoniji - Brodsko-posavskoj, Vukovarsko-srijemskoj i Osječko-baranjskoj županiji. S druge strane, u Krapinsko-zagorskoj županiji sve općine imaju vrtiće.
Stanovnike Lasinje veseli plan da uz europski novac i u Lasinji 50-ak mališana krene u vrtić. "Ne bi bilo loše, bilo bi to jako dobro da se povede malo računa o toj djeci, jer djeca su budućnost", kaže Dragutin Vlašić, otac troje djece.
Djeca usto u vrtić idu po različitim cijenama. Besplatno je za mališane u Goli, Bibinju i Viru. Ostali gradovi pokrivaju dio troškova. U Zagrebu cijena ovisi o primanjima roditelja, a kreće se od 150 do 600 kuna. Desetosatni program među jeftinijima je u Belišću - 410 kuna, dok je primjerice u Kraljevici cijena - 850 kuna. "Da sam samohrana majka, ne bih ih mogla upisati u vrtić jer ne bih imala otkud to platiti, sam vrtić meni oduzima skoro pola plaće", kaže Jelena Kosir iz Kraljevice.
Na razini države razmišlja se mogu li se u budućnosti uskladiti cijene. "Trebalo bi postaviti gornji limit, ali ne nauštrb ili na teret općinama i gradovima. Treba tražiti da ne bude toliki disperitet od općine do općine, negdje nekom platite manje, negdje više", rekao je Marin Strmota, državni tajnik za demografiju.
Uz nejednake cijene, dolaze i različiti uvjeti. Skuplje nerijetko znači i kvalitetnije. Pa djeci dani u vrtiću uvelike ovise o blagajni općine.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr