Prometne nesreće, radovi na cesti ili neke druge izvanredne okolnosti mogu produžiti putovanje na odmor ili povratak kući, a to može biti veoma frustrirajuće, naročito za one 'tankih' živaca. Višegodišnja iskustva s dugim kolonama na autocestama imaju u HAK-u. Ako 'zapnete' u jednoj od njih ovoga ljeta, sjetite se dolje navedenih bizarnih situacija i savjeta kako ih izbjeći, odnosno kako da i sami ne budete aktivni sudionik jedne od njih.
Pročitajte i ovo
Naoružajte se živcima
Ogromne gužve na autocestama: Nastale kolone prema moru i Zagrebu, tunel Sv. Rok se povremeno zatvara
povratak s produženog vikenda
Teška nesreća prekinula promet Jadranskom magistralom, jedna osoba poginula. Na autocestama kilometarske kolone
Nažalost, često se u trenucima dugih kolona događa da nestrpljivi vozači žele doći što prije na svoje odredište pa voze po zaustavnim tracima autocesta, a katkad i u suprotnom smjeru, što je zabranjeno zakonom te dovodi u opasnost sve sudionike u prometu. Također, bilo je slučajeva kad su pretrčavali autocestu kako bi došli do odmorišta koje se nalazi na suprotnoj strani, što je iznimno opasno i zabranjeno, ispričali su u HAK-u za Dnevnik.hr.
Najčešći i jedini savjet jest oboružati se strpljenjem osobito ukoliko se kreće na ljetni odmor. Roditelji s djecom, manjom ili većom trebali bi pripremiti igre prilagođene uzrastu djece koje će igrati tijekom putovanja.
I mi smo pokušali pronaći odgovor na vječno pitanje: Tko su bolji vozači – muškarci ili žene?
Vozačima koji stoje u koloni na cestama kao posljedica prometne nesreće, radova ili drugih izvanrednih okolnosti treba savjetovati da, ukoliko se nalaze na autocestama ne pretrčavaju na drugu stranu, a ukoliko izlaze iz svojih vozila da se vrlo oprezno kreću svojim trakom. Okretanje na ostalim cestama se također ne preporučuje.
ČEKANJA U KOLONAMA
• Kod povećanog broja kretanja vozila u koloni izbjegavati stalno držanje pritisnutog kvačila.
• Ako kvačilo širi miris propalivanja uz pojavu palvičastog dima, vozilo isključiti iz prometa, ostaviti motor na leru, a pedalu kvačila držati pritisnutu. Na taj načina ohladiti kvačilo prije nastavka vožnje.
• Klimu vozila držati u optimalnim granicama ( oko šest stupnja ispod temperature okoline).
• Pojave paljenja sijalica ABS, ESP ili servopojačala volana, posljedica su vožnje sa malim brojem okretaja motora, u uvjetima velike potrošnje električne energije. Isključiti vozilo iz prometa, isključiti potrošače i omogućiti sustavu regeneraciju strujnog napajanja.
• Kod pregrijavanja motora u koloni, vozilo isključiti izu prometa i provjeriti uzroke.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook