Proslavi su nazočili bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, Milorad Pupovac iz SDSS-a te Predrag Matić, izaslanik predsjednika Republike Ive Josipovića. U međuvremenu, pravaši se okupljaju u mjestu Bruvno, jer su najavili prosvjed protiv proslave te obljetnice.
Pročitajte i ovo
Uoči obljetnice
Pupovac položio vijenac u Vukovaru, oglasio se Mlinarić: "Što su srbovali, srbovali su"
Dan sjećanja
Gradu Heroju pristiže cijela Hrvatska: "Bitno mi je bilo da kada me djeca pogledaju u oči pomisle - mama ne plače, bit će sve u redu"
Mesić je istaknuo kako se iskrivljuju povijesne činjenice i da se prije točno 70 godina u Srbu nije radilo o četničkom ustanku protiv Hrvatske države.
Govor uzvanika na proslavi 70. obljetnice antifašističkog ustanka u Srbu je završio, a sve je prošlo bez incidenata i uz jako osiguranje policije, koja je prosvjednike metalnom ogradom odijelila od sudionika proslave.
Ustanak u Srbu kontroverzan je, jer su podijeljena mišljenja oko toga čiji je to ustanak bio - četnika, ili antifašista. Šef Autohtone hrvatske stranke prava Dražen Keleminac rekao nam je kako očekuje oko 500 pravaša u prosvjedu, a oni su se oko 10 sati jutros okupili u mjestu Bruvno.
Do 1991. godine, u bivšoj SR Hrvatskoj današnji se datum obilježavao kao Dan ustanka naroda i narodnosti SR Hrvatske, čije je obilježavanje odredio ZAVNOH na svojoj posljednjoj sjednici u kolovozu 1945. godine, a u samostalnoj Hrvatskoj, kao Dan antifašističke borbe obilježava se 22. lipnja, jer je na taj dan 1941. osnovan Prvi sisački partizanski odred.