Potpredsjednik Vlade Branko Grčić izjavio je u četvrtak da je u procesu privatizacije Imunološkog zavoda (IMZV) važno osigurati novac za njegovu budućnost, dok je ministar zdravlja Siniša Varga kazao ako se u tome ne uspije, onda Ministarstvo gospodarstva mora iznaći drugačiji model opstanka te strateške kompanije.
Pročitajte i ovo
sjednica Vlade
Plenković se obrušio na Milanovića: "Ogoljeni su svi njegovi lažni narativi. Nitko ga ne zove pa sam sebi stavlja crveni tepih"
Likvidna tvrtka u stečaju
'Vlada pokušava spasiti Imunološki zavod'
'Iskreno, ja bih volio da se u konačnoj obvezujućoj varijanti javilo više firmi, da bude zdrava konkurencija. Ovdje je važno osigurati novac za budućnost Imunološkog. Ne kažem da ponuđač koji je preostao to neće osigurati, to ćemo vidjeti u idućim danima', izjavio je potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Grčić novinarima na Markovom trgu uoči početka sjednice Vlade.
Međutim, istaknuo je 'da bude jasno cijeloj javnosti, planirana investicija koja može održati Imunološki na onoj razini kvalitete cijelog tog procesa i sustava je preko 100 milijuna kuna. Dakle, očekujemo od ponuđača da će ponuditi kompletan program koji je bio u natječanoj dokumentaciji predviđen'.
Imunološki zavod: Pristigla samo obvezujuća ponuda udruge Visia Croatica
Država prodaje 157.997 dionica, što čini 54,38 posto temeljnog kapitala Imunološkog zavoda, a kontrolni paket dionica od 25 posto plus jednu dionicu ostao bi u vlasništvu Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
U Centru za restrukturiranje i prodaju (CERP) u srijedu je otvorena samo jedna obvezujuća ponuda za kupnju dionica Imunološkog zavoda, i to udruge Visia Croatica.
U njoj Visia Croatica za sve ponuđene dionice Imunološkog zavoda nudi nešto više od 8 milijuna kuna i navodi da prihvaća sve uvjete iz natječaja. Stručne službe CERP-a analizirat će pristiglu ponudu i mišljenje poslati na odlučivanje Vladi, rečeno je na otvaranju ponude.
Početna cijena za kupnju dionica je 49,30 kuna po dionici, a investitor je dužan osigurati investicijsko ulaganje od najmanje 100 milijuna kuna za izgradnju novog postrojenja za proizvodnju, koje će osigurati trajno dobivanje dozvola za proizvodnju virusnih i bakterijskih cjepiva i krvnih derivata iz ljudske i životinjske plazme te alergena i preparata iz životinjske krvi. Rok završetka investicijskog ciklusa je godinu dana od potpisivanja ugovora o prodaji i prijenosu dionica.
'Uplatite 100 kuna i zadržimo Imunološki u domaćim rukama'
U međuvremenu, Ministarstvo zdravlja u srijedu je poništilo odluku Agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) o uskraćivanju proizvodnih dozvola za bakterijska cjepiva i krvne pripravke IMZV-u.
U obrazloženju Ministarstva zdravlja navodi se kako su zbog proceduralnih propusta poništena rješenja o uskrati proizvodnih dozvola Imunološkom zavodu, a predmet je vraćen HALMED-u na ponovni postupak. Ipak, Imzv neće moći obnoviti proizvodnju sve dok im HALMED, nakon inspekcije, ponovno ne izda proizvodne dozvole.
Ne uspije li ponuda, Ministarstvo gospodarstva mora iznaći model
Ministar zdravlja Siniša Varga izjavio je da ako jedini ponuđač za Imunološki zavod ne uspije pronaći sredstva, onda država, odnosno Ministarstvo gospodarstva mora iznaći drugačiji model.
Odgovarajući na novinarski upit uoči sjednice Vlade misli li da Visia Croatica može sakupiti 100 milijuna kuna i postati strateški partner Imunološkog zavoda, Varga je kazao kako sve ovisi o bankarskim sustavima i kako ta tvrtka kotira među tim institucijama.
'Naime, kapital je danas relativno jeftin i na taj način mogu najvjerovatnije iznaći sredstva. A ako ne, onda država, odnosno Ministarstvo gospodarstva mora iznaći drugačiji model', poručio je.
Dodao je da je HZZO kontinuirano zainteresiran za sudbinu Imunološkog i iz tog razloga je s DUUDI-jem i Ministarstvom gospodarstva napravljen program oko zadržavanja 25 posto plus jednu dionicu kako bi se osigurao utjecaj državne vlasti na sudbinu Imunološkog zavoda.
'Ali uvijek gledamo to da strateški partner sa novim menadžerskim vještinama i kompetencijama može uzdići proizvodnju i kvalitetu samih proizvoda', rekao je, ocjenivši da Visia Croatica vjerojatno ima mogućnosti napraviti iskorak i skupiti tih 100 milijuna kuna za novi proizvodni pogon.
Istaknuo je da HZZO nema interes da preuzme cijeli Imunološki. 'HZZO je platitelj zdravstvenih usluga, on nije proizvođač, i taj dio je bolje da je izvan državnog vlasništva', ustvrdio je Varga.
Osvrnuvši se na jučerašnje priopćenje iz Ministarstva vezano uz poništenje rješenja HALMEDA o uskrati proizvodnih dozvola IMZV-u, Varga je izjavio da je došlo do proceduralne greške.
'Imunološki će sad u kontinuitetu imati proizvodnu dozvolu. Međutim, HALMED ima svoju odgovornost sukladno zakonu da kontinuirano provjerava kvalitetu proizvoda', zaključio je ministar zdravlja.
Inače, ispred zgrade Vlade u četvrtak uoči sjednice okupili su se i predstavnici Radničke fronte, koji prosvjeduju protiv privatizacije Imunološkog zavoda, a koji su potpredsjedniku Vlade poručili da Imunološki ostave 'u državnim rukama radi dobra svih nas, ali i vas', odnosno da ga Vlada ne da u privatne ruke, 'nikako, ni u koju cijenu'. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook