Eksperiment koji su proveli, napravljen je na laboratorijskim miševima, a za razliku od neživih pokusa, koji su isto tako davali obećavajuće rezultate, testovi na miševima pokazali su se još efikasnijim.
Pročitajte i ovo
Uoči Svjetskog dana srca
Hrvatska je iznad europskog prosjeka, ali na ovom polju to nije za pohvalu: ''Strah i panika, nisam znala što se događa''
Svjetski dan srca
Od njih se najčešće umire, u Hrvatskoj je stanje poražavajuće: Četiri navike su posebno rizične
>> Spasili djevojčicu kojoj srce nije kucalo dva sata
Kardiovaskularne bolesti su svjedski vodeći uzrok smrti. Godišnje i samo u SAD-u, gotovo milijun Amerikanaca, koji prežive srčani udar, ostaju sa srčanim oštećenjima, zbog kojih njihova srca više ne mogu kucati pumpati krv punom snagom, prenosi Science Daily.
"Šteta koja nastaje na srcu nakon udara, obično je trajna jer srčane stanice pri udaru ustaju bez kisika i odumiru, formirajući ožiljke na srcu. Eksperimenti u miševima dokaz su koncepta po kojem mi možemo reprogramirati mrtve stanice u potpuno funkcionalne mišićne stanice. Na taj način se nudi inovativan i manje intruzivan način za vraćanje srca u normalu nakon srčanog udara", istaknuo je dr. Deepak Srivastava, šef odjela za istraživanje matičnih i kardiovaskularnih stanica na Institutu Gladstone.
U laboratorijskim eksprerimentima s miševima, koji su doživjeli srčane udare, znanstvenici su koktel od tri gena, inače zaduženih za razvoj srca u fazi embrija kod čovjeka, direktno na oštećeno tkivo. Unutar mjesec dana, to se tkivo pretvorilo ponovo u srčani mišić, a u roku od tri mjeseca, nekoć oštećena srca čak su i ojačala, pumpajući više krvi nego prije.
"Naš idući cilj jest replicirati te eksperimente i testiranje njihove sigurnost na većim životinjama, poput svinja, prije nego li počnemo razmatrati klinička testiranja na ljudima. Nadamo se kako će naše istraživanje postaviti temelje za izliječenje srca odmah nakon srčanih udara, možda čak i odmah po dolasku pacijenta u bolnicu", rekao je Srivastava.
Institut Gladstone je nezavisna i neprofitna institucija za biomedicinska istraživanja.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.