Poticajni rezultati nekoliko kliničkih istraživanja objavljeni ovaj vikend na 45. godišnjem kongresu Američkog društva za kliničku onkologiju (ASCO), najvećem svjetskom skupu o tumorima, potvrdili su napredak u proizvodnji lijekova protiv raka koji se sve više prilagođavaju genetskim i biološkim značajkama bolesnika. Zahvaljujući napretku genomike, biologije i informatike, u borbi s rakom sve se više zauzima individualni pristup bolesniku.
Pročitajte i ovo
Onkološka pacijentica
Oni su zamračili novac, a zbog kvarenja uređaja njezino liječenje trajalo je mjesecima umjesto tjednima: "Osjećam bijes"
PROBLEMI U ZDRAVSTVU
U sjeni koronavirusa: Prijeti li nam nova epidemija, koja bi mogla biti i mnogo opasnija?
‘Kao što je svaki bolesnik poseban, vidimo da i svaki tumor ima različitu biologiju, s vlastitim značajkama koje utječu na različit tijek bolesti koji zahtijeva prikladno liječenje’, rekao je predsjednik ASCO-a Richard Schilsky. ‘Nimalo ne sumnjam da je budućnost kancerologije u ciljanoj i u individualiziranoj terapiji’, rekao je uoči početka konferencije u Orlandu, na Floridi, čija je tema individualni pristup u liječenju raka.
Istraživanje predstavljeno u nedjelju pokazuje tako da je razina proteina MSH2 i ERCCI kod takozvanog raka pluća ne-malih stanica, koji je najčešće povezan s pušenjem, omogućuje da se predvidi uspješnost dugoročnog liječenja standardne kemoterapije na bazi cisplatina, nakon kirurškog uklanjanja tumora. Osobe s niskom razinom tih proteina koje stanice raka koriste za popravak štete na svom DNK-u koje je uzrokovala kemoterapija, puno bolje reagiraju na liječenje. ‘Time smo korak bliže personaliziranim lijekovima za bolesnike kojima je operativno uklonjen tumor pluća’, rekao je Pierre Fouret, autor istraživanja.
(Hina)