Riječ je o minimalno invazivnom zahvatu s kateterom, koji ne izaziva komplikacije, a operacija traje 40-ak minuta uz lokalnu anesteziju. Kod 85 do 90 posto bolesnika s teškom rezistentnom hipertenzijom trajno snižava sistolički tlak za 20-30, a dijastolički za 10-15 milimetara žive, rekao je na današnjoj konfereciji za novinare prof. Bojan Jelaković, pročelnik Zavoda za nefrologiju, arterijsku hipertenziju i dijalizu KBC-a zagreb.
Kaže kako je u Hrvatskoj između 60.000 i 80.000 takvih bolesnika, pa je cilj da tu novu metodu liječenja visokog krvnog tlaka, koja stoji oko 3.500 tisuće eura, financira Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO), kojemu će biti i upućen takav zahtijev.
Prvi pacijent koji će danas biti podvrgnut zahvatu je 62-godišnjak iz Zagreba, koji hipertenziju liječi već 15-ak godina i trenutno uzima maksimalnu dozu od čak osam lijekova antihipertenziva. Unatoč tome, i dalje ima visoki tlak koji iznosi 200/110 mmHG i time visok rizik od bolesti srca i bubrega.
Osim u KBC-u Zagreb, metoda bi se uskoro trebala početi primjenjivati i u KB Merkur te u KBC Rijeka, rečeno je.
Hipertenzija je eskalirajući svjetski zdravstveni problem, koja izaziva povećani rizik od infarkta, moždanog udara, srčane insuficijencije, bolesti bubrega. Prevalencija u Hrvatskoj je 37 posto, te je vodeći čimbenik rizika za sveukupnu smrtnost, s udjelom od 26,4 posto.
Renalnom denervacijom onesposobljavaju se simpatetički živci unutar stjenki renalnih arterija. Kateter se uvodi kroz femoralnu arteriju u gornjem dijelu bedra i ide sve do renalne arterije u blizini svakog od bubrega. Kada se nađe na pravom mjestu, kroz njegov se vrh pušta radiofrekvencijska energija male snage, koja djeluje na okolne simpatetičke živce.
Kliničke studije koje su pratile bolesnike nakon zahvata, pokazale su da se u 2,5 godine hipertenzija nije vratila ni kod jednog bolesnika.
Predstojnik Klinike za unutarnje bolesti KBC-a Zagreb akademik dr. Željko Reiner istaknuo je kako metoda omogućuje da se kod 12 posto bolesnika s rezistentnom hipertenzijom uspješno kontrolira tlak, ali su farmakoekonomske analize pokazale i da se primjenom metode može uštedjeti 200 milijuna kuna na lijekovima i troškovima rehabilitacije, kao i sačuvati radna sposobnost bolesnika.
Predstojnik Klinike za bolesti srca i krvnih žila KBC-a Zagreb prof. Davor Miličić naglasio je da se metoda renalne denervacije može provoditi samo u velikim zdravstvenim centrima jer zahtijeva određeni broj stručnjaka i multidisciplinarni pristup, budući da metodu provode intervencijski radiolozi i invervencijski kardiolozi.
Također ističe kako su za reguliranje visokog krvnog tlaka i dalje najvažniji lijekovi kojima se ta bolest uspješno kontrolira, ali postoje i slučajevi kada to nije moguće, čemu je često uzrok i nesuradnja pacijenata koji neredovito uzimanje lijekove unatoč liječničkim preporukama. (Hina)
Pročitajte i ovo
Štrajk u zdravstvu
Problemi na Rebru: "Dijete su morali vratiti iz operacijske sale na odjel, instrumentarka je odbila raditi"
Priča Provjerenog
Imaju karcinom, a zbog ovoga je njihovo liječenje bilo na čekanju: "Nije istina ovo što su govorili"