U međuvremenu, prvo cjepivo protiv H5N1, odnosno ptičje gripe, trebalo bi se pojaviti u roku od godine dana. Pokusna ispitivanja cjepiva protiv AIDS-a i HIV-a trebala bi biti gotova do 2009. godine, a najučinkovitije cjepivo protiv malarije, od koje svake godine umre milijun ljudi, moglo bi biti spremno za širu uporabu 2011. godine.
Pročitajte i ovo
najviše u Zagrebu
58 osoba u Hrvatskoj ove se godine zarazilo virusom koji je i dalje veliki tabu
20 000 DOZA
HZJZ osigurao doze važnog cjepiva: Bolest je opasna za starije
To su neki od ohrabrujućih zaključaka sa sedmog Foruma Svjetske zdravstvene organizacije o ispitivanju cjepiva održanom u Bangkoku na kojemu je sudjelovalo više od 200 stručnjaka s tog područja.
Godišnji sastanak eksperata iz privatnog i javnog sektora poslužio je za raspravu o mogućnostima širenja 'nedovoljno iskorištenih cjepiva', kao što je tek licencirano cjepivo protiv rotavirusa, pneumokoka (koji uzrokuje bakterijsku upalu pluća) i humanog papilomavirusa, o napretku u pronalaženju cjepiva za nedavne pandemije kao što je ona ptičje gripe, kao i o dugoročnom planiranju pronalaženja cjepiva za 'masovne
ubojice' kao što su malarija, HIV/AIDS, tuberkuloza i dengue
groznica.
'Očekujemo da ćemo u roku od godine dana imati cjepivo protiv H5N1 primjenjivo na ljudima', rekla je Maria-Paule Kieny, direktorica Inicijative za istraživanje cjepiva u okviru WHO-a.
Cjepiva, proizvod zdravstvene industrije koja jačaju imunitet
organizma, zaslužna su za iskorjenjivanje nekadašnjih
'bolesti-ubojica' kao što su difterija, tetanus, dječja paraliza i
trakavica.