Količina plinova koji zadržavaju toplinu u atmosferi tijekom prošle godine dosegnula je novi rekord, izvijestila je u ponedjeljak Svjetska meteorološka organizacija (WMO) sa sjedištem u Ženevi.
Pročitajte i ovo
Prirodni proces
Može li nas Sunce spasiti od globalnog zagrijavanja? Do 2050. ući će u jednu od svojih hladnih faza
ubrzati akcije
Upozorenje UN-a: Pariški sporazum se ne poštuje, prijeti nam katastrofa
Presreli iranski dron
VIDEO Pogođen luksuzni neboder: Hitno evakuiran dio Dubaija
Rat na Bliskom istoku
VIDEO Izrael pokrenuo novi val napada, pogođeno skladište nafte u Teherenu! Oglasila se Rusija: "Nismo neutralni, na njihovoj smo strani"
poslao upozorenje
Prvi put se oglasio predsjednik Emirata: "Nemojte se zavaravati, nismo lak plijen"
Koncentracija ugljikova dioksida (CO2), koji se smatra najodgovornijim za učinak globalnog zagrijavanja, dosegnula je visokih 407,8 čestica na milijun.
Glavni tajnik WMO-a Petteri Taalas kazao je da tako visoke koncentracije čestica nije bilo u otprilike tri do pet milijuna godina.
Podsjećam da je tada temperatura bila viša za dva do tri stupnja, a razina mora 10 do 20 metara viša nego danas, dodao je.
I metan, još jedan staklenički plin, porastao je do nove visoke vrijednosti, a ona iznosi 259 posto razine uočene prije početka industrijske revolucije u 19. stoljeću.
Koncentracija dušikova oksida popela se na 123 posto u odnosu na predindustrijsku razinu.
Od 1990. učinak zagrijavanja stakleničkih plinova porastao je za 43 posto, izvijestio je WMO.
Nema nikakvih naznaka usporavanja, a kamoli pada koncentracije stakleničkih plinova u atmosferi usprkos svim obvezama iz Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama, istaknuo je Taalas.
Znanost je jasna. Bez brzog smanjivanja ugljikova dioksida i ostalih stakleničnih plinova, klimatske promjene imat će sve razorniji i nepovratan utjecaj na život na Zemlji, a prostor za djelovanje gotovo je nestao, upozorio je još prošle godine Taalas.
(Hina)