Međunarodna svemirska postaja (ISS) trebala bi u orbiti oko Zemlje ostati do 2030. godine, no ova je "stara dama" u posljednje vrijeme često bolesna.
POGODIO SVE BROJEVE
Netko je večeras postao bogatiji za čak 87 milijuna eura!
zračni udari
Amerika izvela nove napade na Iran
UŽAS NA BALIJU
Odmor iz pakla! Anna je popila dvije čaše vina, a onda je proglašena moždano mrtvom: Liječnici sumnjaju na uzrok
Ruski Roscosmos potvrdio je kako su početkom mjeseca obavili popravak na modulu Zvezda i zatvorili pukotinu kroz koju je istjecao zrak. Naime, curenje zraka otkriveno je u transfernom tunelu istog tog modula Zvezda, koji je najstariji element kompleksa. Transferni tunel (PrK) povezuje Zvezdu s priključnom lukom na koju se prključuju letjelice koje dolaze na stanicu.
Tijekom godina povremeno je dolazilo do pojave manjih pukotina koje su astronauti popravljali različitim materijalima, no problem nastanka pukotina i curenja zraka nije bio u potpunosti riješen.
Pročitajte i ovo
Sve češće
Opet problemi na Međunarodnoj svemirskoj postaji, ali astronauti zasad nisu ugroženi
No, čini se kako to nije jedina pukotina na ISS-u. Kako navodi Ars Technica, njihovi izvori su potvrdili kako ukupni tlak zraka u svemirskoj postaji i dalje pada pa se postavlja pitanje - gdje curi?
Nitko zapravo ne zna. Pretpostavlja se da bi neke od brtvi na otvoru koji vodi do PrK modula mogle propuštati, ali koje i koliko još nije utvrđeno.
Iako iz NASA-e ne otkrivaju ništa o problemu curenja na ISS-u, izvori za Ars Techicu ističu kako je zabrinutost u američkoj svemirskoj agenciji sve veća. Upravo je iz sigurnosnih razloga povezanih s padom tlaka u postaji i potencijalnim novim pukotinama, odgođeno lansiranje komercijalne misije Axiom 4.
Pročitajte i ovo
Sitan, ali bitan
Roscosmos otkrio što je uzrokovalo curenje rashladne tekućine na Sojuzu
Odgoda NASA-i i Roscosmosu pruža dodatno vrijeme za procjenu situacije i utvrđivanje je li potrebno dodatno rješavanje problema, stoji u službenoj izjavi iz NASA-e.
U NASA-i i Roscosmosu su vjerojatno s pravom oprezni, jer sve češće mikropukotine i curenje zraka ukazuju na to da sa ISS-om nešto nije baš kako treba.
Najgori scenarij za postaju bi bio da su te mikropukotine predznak potencijalnog "visokocikličkog zamora", fenomena koji utječe na metal i njegovu fleksibilnost. Stalni pritisci kojima je metal na ISS-u izložen u kombinaciji sa svemirskim zračenjem mogao bi dovesti do zamora materijala i njegovog pucanja. Stoga raste zabrinutost da bi to moglo dovesti do katastrofalnog događaja na samom ISS-u.
Za sad, međutim, iz NASA-e nema nikakvih informacija o stanju ISS-a. Je li to dobar ili loš znak, tek ćemo vidjeti.
Izvor: Ars Technica