Prije nego li su se pojavili prvi modeli Samsungovih, Appleovih i pametnih satova drugih poznatih tehnoloških kompanija, najpopularniji model bio je smartwatch kompanije Pebble. On je predstavljen u sklopu Kickstarter kampanje tijekom koje je 2012. godine prikupio više od 10 milijuna dolara, čime je postao jedan od najuspješnijih kampanja na ovoj stranici za prikupljanje novaca za projekte.
TRAGEDIJA U SUSJEDSTVU
Dječak popio dva gutljaja iz bočice i preminuo: "Nije mu bilo spasa..."
u tijeku
Rat na Bliskom istoku
VIDEO Iran najavio okupaciju dijela Libanona, nekoliko zemalja moglo bi se uključiti u rat
akcija USKOK-a i policije
Uhićenja u dva grada, priveden i bivši HDZ-ov načelnik: Procurilo za što ga sumnjiče
Pročitajte i ovo
Sve više opcija
RECENZIJA Huawei Watch GT 5 - pametni sat, ali i osobni trener na vašem zapešću
Za razliku od današnjih satova koji su prava mala računala na zapešću, Pebble je bio jednostavan model s crno-bijelim ekranom i e-paper tehnologijom, minimalističkog dizajna i s odličnom baterijom. Korisnike je osvojila njegova jednostavnost, ali kada su se pojavili moderni pametni satovi, bilo je jasno kako Pebble ne može držati korak s njima. Kompaniju je na kraju kupio Fitbit, što je označilo početak kraja tog brenda. Kako je Google naknadno kupio Fitbit, odlučili su operativni sustav za Pebble satove (PebbleOS) ponuditi kao open source, na što je reagirao osnivač ove tvrtke Eric Migicovsky.
On je osnovao kompaniju Core Devices te ovog tjedna predstavio dva pametna sata novog brenda koje pokreće upravo PebbleOS.
Core 2 Duo i Time 2
Model Core 2 Duo dolazi s crno-bijelim e-paper ekranom te izgledom zaista podsjeća na stare Pebbleove pametne satove, s bočnim tipkama i baterijom dugog trajanja (Migicovsky kaže čak 30 dana s jednim punjenjem), a od ostalih opcija treba spomenuti i zvučnik, vodootpornost, praćenje koraka i spavanje te, naravno, moderan hardver. Dijagonala ekrana iznosi 1,26 inča, a na njemu se može pokretati više od 10 tisuća aplikacija i pozadina za PebbleOS. Cijena iznosi 149 dolara, a oni koji ga sad naruče mogu ga očekivati tijekom srpnja.
Core Time 2 bit će skuplji, a Migicovsky ovaj uređaj naziva svojim satom iz snova”. Dolazi s ekranom u boji (64 boje) dijagonale 1,5 inča te je također riječ o e-paper ekranu, što znači da je na njemu vidljivost na suncu odlična, a potrošnja mala, što se najbolje može vidjeti na bateriji. I na ovom modelu ona bi trebala izdržati čak oko mjesec dana.
Ekran je osjetljiv na dodir, dok se sa strane uređaja, odnosno metalnog okvira nalaze tipke za upravljanje opcijama. U odnosu na jeftiniji model, ovaj sat dolazi i s opcijom praćenja otkucaja srca te također ima podršku za postojeće aplikacije PebbleOS-a. Na tržištu ga očekujemo krajem godine i to po cijeni od 225 dolara.
Pročitajte i ovo
Pregršt opcija
Nova generacija Samsungovih pametnih satova cilja na one koji se brinu za svoje zdravlje
Bit će zanimljivo pratiti kako će tržište reagirati na ove uređaje. Iako Pebble ima vjernu zajednicu obožavatelja, konkurencija u svijetu pametnih satova iznimno je snažna, a u istom cjenovnom rangu dostupni su modeli s bogatijim značajkama. Ipak, čini se da Migicovsky ne cilja na prosječnog korisnika Apple Watcha ili sličnih uređaja, već na one koji cijene jednostavnost i žele sat koji neće morati puniti svakodnevno – pa čak ni svaki tjedan.