Dijelovi oštećenog ruskog svemirskog broda Progress MS-21 potonuli su nakon što je letjelica oborena na kontrolirani način iznad Tihog oceana, objavila je u nedjelju ruska svemirska agencija Roskozmos, prenosi novinska agencija Interfax.
Podijelite
Danas je Progress MS-21 izbačen iz orbite, ušao je u atmosferu i raspao se. Neizgorjeli elementi strukture pali su u dio Tihog oceana gdje nema plovidbe, rečeno je.
Unatoč tome, vladina komisija odlučila je srušiti letjelicu iz predostrožnosti.
Ruski inženjeri trenutačno se bave još jednim sličnim problemom na ISS-u jer je curenje otkriveno i na svemirskom brodu Sojuz MS-22 u prosincu.
MS-22 je trebao vratiti posadu ISS-a na Zemlju.
Kozmonauti Sergej Prokopjev i Dmitrij Petelin, kao i NASA-in astronaut Frank Rubio, sada moraju čekati sljedeći brod, koji bi trebao biti lansiran u svemir s kozmodroma Bajkonur u Kazahstanu u ožujku 2023.