Europska nadzorna tijela (EBA, EIOPA i ESMA) objavila su u ponedjeljak upozorenje za potrošače u kojemu navode da kriptoimovina može biti rizična i da pravna zaštita, ako postoji, može biti ograničena, odnosno može ovisiti o vrsti kriptoimovine u koju se ulaže, izvijestili su iz Hrvatske narodne banke (HNB).
Upozorenje klimatologa
Formira se snažan El Niño, stručnjak objašnjava kakvo će nam vrijeme donijeti
IMAŠ PRAVO, OSTVARI GA
Vlasnik je preminuo, a nema nasljednika: "Oni se toga ne mogu odreći"
priuštivi najam
Počinje lov na gotovo 1000 stanova koje nudi država: Ovo su detalji
Uz upozorenje Europskog nadzornog tijela za vrijednosne papire i tržišta kapitala (ESMA), Europskog nadzornog tijela za banke (EBA) i Europskog nadzornog tijela za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje (EIOPA) objavljen je i informativni članak, u kojemu se objašnjava što nova uredba EU-a o tržištima kriptoimovine (Uredba MiCA) znači potrošačima. Ta uredba primjenjuje se od prosinca 2024. na određene vrste kriptoimovine, a njome se uspostavlja jedinstveni nadzorni režim na nacionalnoj i europskoj razini za izdavatelje kriptoimovine i pružatelje usluga povezanih s kriptoimovinom u EU.
Spomenuta nadzorna tijela preporučuju konkretne korake koje potrošači mogu poduzeti kako bi donijeli utemeljene odluke prije ulaganja u kriptoimovinu, primjerice mogu provjeriti ima li pružatelj usluga povezanih s kriptoimovinom odobrenje za rad izdano u EU-u.
Iako inovativni financijski proizvodi, uključujući kriptoimovinu, mogu povećati učinkovitost, otpornost i konkurentnost financijskog sustava EU-a, potrošači bi trebali imati na umu da nisu sve vrste kriptoimovine jednake. Također trebaju voditi računa o tome da zaštita potrošača (ako postoji) može biti ograničena, odnosno može ovisiti o vrstama kriptoimovine i usluga povezanih s kriptoimovinom kojima se potrošači koriste, npr. nedostatak pristupa sveobuhvatnim informacijama ili nepostojanje transparentnog i jedinstvenog postupka rješavanja potraživanja, stoji u priopćenju HNB-a.
Dodaje se da se potrošačima preporučuje da se informiraju o proizvodu ili usluzi i procijene rizik prije samog ulaganja, provjere je li pružatelj usluga povezanih s kriptoimovinom dobio odobrenje za rad u Europskoj uniji i uvjere se da su novčanici u kojima se pohranjuje njihova kriptoimovina dovoljno sigurni. Ti su koraci posebice važni u vrijeme kada se povećava interes potrošača za takve proizvode i usluge, djelomično zbog toga što ih tzv. finfluenceri (influenceri koji se bave financijskim temama) agresivno promiču na društvenim mrežama, naglašavaju iz HNB-a.
U zajedničkom informativnom članku europskih nadzornih tijela, koji je dostupan na svim jezicima EU-a, navodi se što je to kriptoimovina, koje su vrste kriptoimovine regulirane Uredbom MiCA te s kojim se pružateljima usluga povezanih s kriptoimovinom potrošači mogu susresti.
Iz HNB-a, između ostalog, naglašavaju da samo poduzeća s odobrenjem za rad navedena u registru ESMA-e smiju pružati usluge povezane s kriptoimovinom u EU. Ipak, dodaju, u nekim članicama može se primjenjivati prijelazno razdoblje, tako da neka poduzeća koja su i prije 30. prosinca 2024. pružala usluge povezane s kriptoimovinom u skladu s nacionalnim pravom mogu nastaviti poslovati u skladu s nacionalnim pravom do 1. srpnja 2026. ili dok im se ne izda ili odbije odobrenje za rad u skladu s Uredbom MiCA, ovisno o tome što nastupi prije. To znači da u korištenju usluga takvih pružatelja potrošači ne uživaju zaštitu koju pruža Uredba MiCA dok ne istekne prijelazno razdoblje i dok pružatelj ne dobije odobrenje za rad u skladu s Uredbom MiCA, ističu u svom priopćenju.