Europa je zabranila testiranje na majmunima, a i pooštrena su pravila o broju životinja koje se mogu koristiti u znanstvenim istraživanjima. Zemlje članice imaju dvije godine da se prilagode novom zakonu, a moraju osigurati i da se, kad god je moguće, umjesto testiranja na životinjama koriste alternativne metode, prenosi World News Australia. Također, traži se i smanjenje razine boli koju životinje trpe pri testiranju.
Pročitajte i ovo
Postavljene zamke
Planet majmuna: Policija traga za 40 primata koji su pobjegli iz istraživačkog centra
Drama u Češkoj
FOTO Opasni majmuni pobjegli iz zoološkog vrta i šetaju se gradom: ''Imaju jak ugriz, budite oprezni''
John Dalli, europski povjerenik za zdravstvo, ovaj je zakon nazvao kompromisom. 'Sada imamo šansu dovesti Europsku uniju u prvi plan brigom za životinje i zaštitom znanosti,' rekao je. Janez Potočnik, povjerenik za okoliš, pozdravio je nova pravila unatoč primjedbama zelenih i rekao je da će se EU uskoro moći pohvaliti najvišim standardima u istraživanju na životinjama. No, zeleni smatraju da nova pravila ne idu dovoljno daleko.
'Životinje će se i dalje tretirati kao pokusni kunići i trpjet će bol,' rekla je Isballe Durant. S time se nisu složili ostali članovi parlamenta obrazloživši svoj stav da je testiranje životinja ključno za napredak u medicini. Zakon odobrava testiranje na primatima za lijekove koji pomažu kod, primjerice, Alzeheimerove bolesti, raka ili Parkinsonove bolesti i to samo ako postoje dokazi da testiranje ne bi imalo rezultata na nekoj drugoj životinjskoj vrsti. U Europskoj uniji se testiranja vrše na 12 milijuna životinja godišnje.