U slovenskim bolnicama jutros nije bilo gužvi. Građani su se očito pobojali da će zbog štrajka čekati satima. Sindikati i Vladi ostali su na početnim pozicijama. Plaće su zamrznute novca nema, barem zasad.
Pročitajte i ovo
Slovenija opet ispred ostalih
Ustavni sud odlučio: Svim ženama treba omogućiti medicinski potpomognutu oplodnju
Privremena obustava Schengena
Italija izazvala gužve na granici sa Slovenijom
>> Na ulazak u Sloveniju čeka se i do 10 sati
'Do sada sam napravila sve da ne diramo u kolektivne ugovore. Sve da bi došlo do dogovora kako Vlada ne bi na silu sa interventnim zakonom morala prekršiti kolektivne ugovore', istaknula je Irma Pavlinić Krebs, ministrica za javnu upravu.
Propali pregovori u Sloveniji automatski znače i veće gužve na graničnim prijelazima. Stotine kamiona stoji u kilometarskoj koloni. Većina ih je iz Turske i Bugarske, neki moraju sve do Engleske. Ajdin vozi za Manchester. Do Engleske je tri dana vožnje, a današnjih deset sati čekanja mu je poremetilo planove. 'Ma ništa, samo da povećaju ljudima plaće i vozačima i sve je u redu', kaže on.
Naoružati se strpljenjem
'Molim vozače da se naoružaju strpljenjem i čekaju na prijelaz granice. Ako trebaju bilo kakvu informaciju ili pomoć neka se obrate nama na prijelazu', rekao nam je Gojko Žderić, načelnik granične policije Bregana. Čekanje na granici prouzročit će milijunske štete. Slovenski prijevoznici tvrde i do dva milijuna eura dnevno. U Hrvatskoj udruzi cestovnih prijevoznika kažu da su nemoćni. Nadaju se da će se štrajk brzo okončati kako bi štete bile manje.
'Nažalost odšteta se u ovom slučaju ne može tražiti od nikoga, to je viša sila. Sutra se može dogoditi da i naši carinici štrajkaju. Mi svi moramo to trpjeti. To je rizik posla, istaknuo je Marijan Banelli, predsjednik Udruge cestovnih prijevoznika. U slovenskim sindikatima najavljuju da će dodatno zaoštriti štrajk, jer im Vlada nije ispunila nijedan od traženih zahtjeva.