Katar je malena arapska država smještena na poluotoku u perzijskome zaljevu. Površinom je gotovo 5 puta manja od Hrvatske. Broj stanovnika – milijun i pol. Od toga tek 20-tak posto Kataraca. Ostatak su stranci koji su u Katar došl trbuhom a kruhom.
Pročitajte i ovo
Pregovori u tijeku
Ubili su mu roditelje i oteli ga, a ima samo tri godine: "Hamas bi mogao pustiti taoce"
Snažne veze
Država o kojoj ovise ekonomske prilike Europe i Azije financira Hamas stotinama milijuna dolara
Stranci na radu u Kataru zarađuju puno više nego bi u svojoj zemlji. A po podrijetlu ovisi im i plaća – što je domovina ekonomski jača, bogatija, radnik će biti više plaćen za isti posao. Vodič u novom muzeju, Katarac, sa završenom srednjom školom ima plaću otprilike 25 tisuća kuna na mjesec, dok jedan Indijac, vozač taksija niti 5 tisuća kuna. Katarci popunjavaju javni, a stranci privatni sektor. Poslodavci podmiruju troškove zaposlenika – školovanje djece, zdravstveno osiguranje, a neki i režije i najam kuće ili stana.
Danko Njerš također uživa neke od tih povlastica. Već više od pola godine radi na Al-Jazeeri - katarskoj televiziji svjetskog glasa koja 24 sata emitira informativni program. 'Dovela me želja za proširivanjem znanja u televizijskom poslu, u produkciji, više neki međunarodni poslovi, međunarodna zbivanja. Uvijek sam volio biti u toku s tim stvarima i to mi je bio nekakav cilj, želja oduvijek i eto. Uspio sam', objašnjava Danko za Provjereno.
I Danko se uvjerio koliko su cijene u Kataru slične hrvatskima. Neke više, neke manje. 'Naročito hrana. Hrana je relativno kao u Hrvatskoj. A benzin, to je neusporedivo. Benzin je, u principu, jeftiniji nego flaša vode', dodaje Danko. Točnije, litra benzina za manje od jednog katarskog riyala. Na hrvatskom jeziku - 1,25 kn! Za puni rezervoar treba oko 60 kuna. Cijena je to koju ne pamte ni naši roditelji.
Katar je procvjetao 1950-tih godina kada je otkrivena nafta i plin. Do danas je postao jedna od najbogatijih zemalja na svijetu. Nezaposlenost je smiješnih 0,5 posto. A u taj broj ulaze kućanice i neki studenti. Jesmo li spomenuli da nema poreza? Uz takve uvjete teško se ne veseliti svakom danu i hodati kroz život nasmijan. Aktualna svjetska kriza ovdje nije tema.