Američka antropologinja Pegi Vail autorica je dokumentarca "Gringo Trails", a isti je sniman više od deset godina. U njemu se promatraju učinci neplanskog turizma i krivo usmjerenog rasta turističke industrije u zemljama u razvoju.
Koristeći dramatične primjere sa svih kontinenata, poput devastirajućeg utjecaja hedonističkih partyja na plažama tajlandskog otoka Koh Pha Ngan, dokumentarac je dirljivog, informativnog te povremeno i elementarnog karaktera.
FOTO Ovako Crnogorci koriste Dubrovnik za promociju turizma
Njegova priča počinje i završava u Boliviji i fokusira se na autobiografsku knjigu izraelskog autora Yossija Ginsberga, o njegovih tri tjedna u bolivijskoj tropskoj šumi 1981. godine, izgubljenog i suočenog sa smrti u brojnim prilikama.
Upravo njegova priča o preživljavanju na tako negostoljubivom mjestu potakla je mnoge avanturiste u Boliviju, stvarajući pritisak na već ionako krhak ekosustav te zemlje.
"Gringo Trails" se odnosi na dobro utabane puteve po cijeloj planeti od strane "velike grupe putnika s puno moći", ističe Vail za CNN. "Gringo" inače više ne znači samo bjelačko lice, dodaje ona.
Problem je zapravo u tome da što više ljudi dolazi u zemlje poput Bolivije, koje imaju neadekvatno razvijenu turističku infrastrukturu. Veliki turistički operateri koriste i ubiru sve beneficije takvog stanja, kaže Vail.
Vail je mišljenja da ako netko putuje u drugu zemlju samo da bi partijao, da je to najgori mogući razlog za posjet toj zemlji. Partijati se može i doma, zaključuje, a u ovom slučaju turistička se destinacija koristi kao pozadina.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook