U sjevernom predgrađu Villiers-le-Belu i obližnjim područjima, policiju su gađali kamenjem i zapaljivim bombama, a usprkos molbama obitelji žrtava, izgrednici su zapalilu knjižnicu, porezni ured i oštetili nekoliko desetaka dućana i poslovnih prostora. Zapaljeno je i šezdesetak automobila.
Pročitajte i ovo
Dobro je znati
Želiš prijaviti seksualno zlostavljanje, ali ne znaš kako ili se bojiš? Ovo je vrlo jednostavan način i može biti potpuno anoniman
Masovno nasilje
Mrtvačnica puna tijela navijača: Izbili nasilni neredi na nogometnom stadionu, kaos i na ulicama
77 policajaca je ozlijeđeno, od kojih petorica teško. Pet je osoba privedeno, objavila je policija.
Općina Villiers-le-Bel drugu je noć zaredom bila poprište sukoba pobunjene mladeži sa snagama reda, koji su izbili nakon pogibije dvojice adolescenata na motociklu u sudaru s policijskim vozilom.
Istraga je u tijeku i čini se da bi policajci mogli biti kažnjeni
zbog bijega s mjesta nesreće i nepružanja pomoći unesrećenima.
Incident budi strah od ponavljanja nemirne jeseni 2005., kada je okidač vandalskih nemira u imigratnskim predgrađima bila pogibija dvojice mladića od strujnog udara u trafostanici u kojoj su se skrili bježeći pred policijom.
Agencije javljaju da je incidenata noćas bilo i u drugim predgrađima francuskog departmana Val d'Oise, a u gradiću
Villiers-le-Bel zapaljeno je 63 vozila i pet zgrada, a paleža je bilo i u susjednim općinama.
Francuski dnevnik Le Monde (centar) donosi noćnu reportažu s ulica Villiers-le-Bela, koja otkriva da nemire vode adolescentske skupine, a među njima ima i djece od deset godina.
Glavni su im neprijatelji policajci, a u borbama primjenjuju taktike urbane gerile paleći molotovljevim koktelima trgovine i vozila, te svoje akcije snimaju kamerom.
Odrasli stanovnici predgrađa igraju ulogu promatrača, katkad i navijača, sugerira reportaža francuskog dnevnika Le Monde koji u utorak donosi i dramatičan apel trojice gradonačelnika pariških satelitskih gradova.
>> Video: U sukobima u Parizu ozlijeđena 21 osoba, uništena policijska postaja
Nemiri izbili u jesen 2005., upozorili su francusku političku klasu na svu bijedu imigrantskih predgrađa, ali bilo je to samo na kratko, pišu gradonačelnici gradića Clichy-sous-Bois, Sevrana i Sarcellesa.
"Nemiri su bili popraćeni litanijama govora o odlukama koje valja donijeti. No kad su se jednom ugasila svjetla pozornice, naši su gradovi ponovo utonuli u mrak i dvije godine poslije, ne samo da se ništa promijenilo nije, čak se i pogoršalo", pišu gradonačelnici.
Gradonačelnici u tekstu upozoravaju da je današnje stanje posljedica dugogodišnje nebrige za predgrađa koja su getoizirana jer se za njihov razvoj, sigurnost, radna mjesta izdvajalo sve manje i manje novca.
"Vrijeme pritišće. Moramo djelovati brzo", pišu potpisnici apela tražeći da se razvoj predgrađa ne rješava zasebno već u okviru cjelokupne politike jer se u predgrađu "zrcali slika Francuske kakva bi mogla biti sutra".
Francuska ministrica unutarnjih poslova Michele Alliot-Marie pozvala je stanovnike predgrađa da pomognu policiji "izolirati" čimbenike nereda.
"Mislim da stanovnici pogođenih područja moraju pomoći u izoliranju delikvenata", kazala je ministrica.
Nemiri 2005., tijekom kojih je 120.000 vozila i nekoliko stotina
zgrada bilo zapaljeno, završili su uvođenjem izvanrednog stanja i obećanjima o boljoj brizi za razvoj predgrađa.