Najduža pomrčina sunca u 21. stoljeću bila je vidljiva s pojasa širokog približno 250 kilometara koji je obuhvaćao i dvije najmnogoljudnije zemlje svijeta Indiju i Kinu, objavila je američka svemirska agencija NASA. Na tisuće ljudi okupilo se u svetom hinduističkom gradu Varanasiju gdje su se namakali u rijeci Ganges, čin za koji vjeruju da vodi u oslobođenje od ciklusa života i smrti.
Monsunski oblaci pokvarili doživljaj
U Indiji su pomrčinu sunca promatrali brojni znanstvenici, stručnjaci, astronomi amateri, studenti i turisti. No, sezonski monsunski oblaci u Indiji upropastili su pogled na pomrčinu u većem djelu zemlje, uključujući i selo Taregna u istočnom djelu Bihara, gdje se okupilo najmanje 20.000 turista kako bi promatrali taj fenomen.
Pomrčina je iz Indije prešla preko Bangladeša, Nepala, Butana, Mianmara, Kine, Japana sve do sredine Pacifika. Mnoštvo se okupilo duž visokih nasipa u industrijskom gradu Wuhan u središnjoj Kini. No, kad je sunce zaklonilo mjesec naoblačilo se pa se pomrčinu nije mogla vidjeti u cjelosti. 'To je velika šteta', rekao je Zhen Jun, koji je zbog spektakla uzeo slobodan dan. Promatrači pomrčine u središnjoj Kini bili su veće sreće nego oni u obalnim gradovima blizu Šangaja, gdje su oblaci i mjestimična kiša blokirali pogled na tu astronomsku pojavu. Pomrčina se najduže vidjela s Tihog ocena - 6,39 minuta, a taj rekord bit će oboren tek 2132. (Hina)