‘Više novca za obrazovanje, manje za banke’ i ‘Treba nam nova 68.’ samo su neki od natpisa na transparentima kojima je, kako procjenjuje akcijski studentski odbor ‘Obrazovni štrajk 2009’, oko 230.000 studenata i učenika njemačkih obrazovnih ustanova ukazalo na tešku situaciju u kojoj se nalazi njemačko srednje i visoko školstvo. Jedan od glavnih zahtjeva studentskih prosvjeda je promjena tzv. bolonjskog sustava koji se unazad nekoliko godina primjenjuje i na njemačkim visokoškolskim ustanovama.
Pročitajte i ovo
Postignut dogovor
Učenici se vraćaju u školu: "Institucije su prepoznale neefikasnosti u vlastitim redovima"
uhićeni su
Užas u susjedstvu: Sedmaši mučili i zlostavljali mlađe učenike, no nije stalo na tome: Jedan ih je tjerao da se skinu, a onda...
>> Njemački studenti traže besplatno obrazovanje
‘Bolonja je od fakulteta učinila škole’, poručuje odbor ‘Obrazovni štrajk’. Studenti prije svega kritiziraju koncentrirani studijski program koji onemogućava kvalitetno i svrsishodno obrazovanje te se stoga traži reforma bolonjskog sustava i njegovo djelomično ukidanje. Štrajkaški odbor upozorava na to da je u Njemačkoj, za razliku od ostalih europskih zemalja, uobičajno da studenti rade tijekom školovanja te da tzv. bolonjski sustav svojim intenzitetom onemogućava rad uz studij, što dodatno udaljava potencijalne studente iz siromašnijih obitelji od mogućnosti samofinanciranja studija. Drugi središnji zahtjev studenata je i ukidanje školarina koje su posljednjih nekoliko godina uvedena na sveučilištima u većini njemačkih saveznih pokrajina s iznimkom Berlina. Po nekim studijama prošli semestar je 10.000 maturanata odustalo od studija zbog nemogućnosti plaćanja školarina koje u prosjeku iznose 500 eura po semestru.
Kako postići socijalno pravednije školstvo?
Učenici njemačkih srednjih škola traže više sredstava za obrazovanje te ukidanje trodjelnoga njemačkog drugostupanjskog školstva. Učenici smatraju da podjela na tzv. realne i skupne škole i gimnazije djecu iz socijalno slabijih slojeva društva udaljuje od visokog školstva. Sindikati djelatnika u obrazovanju GEW i Verdi podržali su prosvjede, a njemački savez sindikata (DGB) upozorio je politiku da ozbiljno shvati zahtjeve studenata i učenika.
‘Štrajk obrazovanja ukazuje na goruće probleme njemačkog obrazovnog sustava: mi smo prvaci svijeta kada se radi o otežanom pristupu obrazovanju djeci iz siromašnih obitelji i osnovno pitanje mora glasiti: kako možemo postići socijalno pravednije školstvo’, smatra potpredsjednica Ingrid Sehrbrock. Njemačka ministrica obrazovanja Annete Schawan (Kršćansko demokratska unija CDU) izrazila je nerazumijevanje za studentske zahtjeve.
‘Onaj tko traži ukidanje bolonjskog sustava ne poznaje činjenice: Njemačka je članica EU i kao takva dio europskog obrazovnog sustava’, smatra Schawan. Ona je istodobno priznala da su se ‘zbog brzine i nedostatka sredstava’ dogodile pogreške u primjeni tzv. bolonjskog sustava na njemačkim sveučilištima. Demokršćanska političarka je u razgovoru za državni radio ‘Deutschlandfunk’ najavila održavanja konferencije na kojoj bi bile razmotrene mogućnosti poboljšanja bolonjskih reformi. Današnji prosvjedi predstavljaju vrhunac akcijskog tjedna koji bi trebao biti završen u petak. (Hina)