Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Rasprava u EP

EP će snažno osuditi Šešeljevu ratno-huškačku retoriku

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Zastupnički klubovi u Europskom parlamentu usuglasili su u srijedu prijedlog teksta rezolucije u kojoj bi trebali snažno osuditi ponašanje optuženika za ratne zločine Vojislava Šešelja nakon što je pušten na privremeno slobodu.

Europski parlament u četvrtak će na plenarnoj sjednici u Strasbourgu raspravljati i glasovati o rezoluciji 'Srbija: slučaj optuženog ratnog zločinca Vojislava Šešelja'.

Pročitajte i ovo Liste za EU parlament - 3 Put do EP-a Na redu su novi izbori: Državno izborno povjerenstvo zaprimilo 25 lista Screenshot Velika greška Hoće li se Dankin ubojica izvući? "Bojim se da je ovime slučaj doveden u slijepu ulicu"

Inicijativu za tu rezoluciju pokrenuo je zastupnik Andrej Plenković, a podržali svi hrvatski zastupnici u Europskom parlamentu. Većina zastupničkih klubova proteklih je dana iziišla s vlastitim prijedlozima rezolucije, a u srijedu je usuglašena verzija o kojoj će se raspravljati u četvrtak.

Tijekom usuglašavanja bilo je dosta pokušaja da se razvodni rezolucija, ali na kraju su inicijatori uspjeli zadržati u prijedlogu rezolucije najveći dio onoga što su htjeli reći.

Prema prijedlogu rezolucije, Europski parlament će snažno osuditi Šešeljevu ratno-huškačku retoriku, poticanje na mržnju i ohrabrivanje teritorijalnih pretenzija, pokušaje da se Srbiju skrnene s njezina europskog puta'.

Također se izražava žaljenje zbog Šešeljevih provokativnih javnih aktivnosti i ratne retorike od njegova puštanja na privremenu slobodu, 'što je obnovilo psihičke rane rata i zločina počinjenih početkom 1990-tih'.

'Puštanje Šešelja iz Haaga ne može ugroziti odnose Srbije i Hrvatske'

U prijedlogu rezolucije se kaže da bi Šešeljeve nedavne izjave mogle potkopati napredak u regionalnoj suradnji i pomirenju i ugroziti napore učinjene posljednjih godina.

U rezoluciji bi se trebalo podsjetiti Srbiju na njezine obveze o suradnji s Haaškim sudom i na obveze koje ima kao zemlja kandidatkinja za članstvo u EU te izražava zabrinutost zbog izostanka odgovarajuće političke reakcije i legalnog odgovora na Šešeljevo od strane srbijanskih vlasti.

Od srbijanskih vlasti i demokratskih stranaka zatražit će se da 'osude bilo kakvu javnu demonstraciju govora mržnje, ratne retorike te da promiču zaštitu manjina i kulturnih prava'.

Također se od Srbije traži da 'preispita je li Šešelj prekršio srbijanske zakone te da pojača i u potpunosti primjeni zakone koji zabranju govor mržnje i poticanje na nasilje'.

U tekstu se poziva Haaški sud i tužiteljstvo da preispitaju jesu li ispunjeni kriteriji za privremno puštanje na slobodu s obzirom na nove okolnosti te kritizira različita praksa ICTY-a u pogledu privremenog puštanja na slobodu.

Kaže se da je povjerenje u ICTY oslabljeno 'Šešeljevim neprihvatljivimi i uvredljivim javnim izjavama''.

ICTY se poziva da poduzme sve mjere kako bi se ubrzali svi procesi te ga se podsjeća da je privođenje pravdi počinitelja zločina nužan uvjet za istinski i trajni proces pomirenja. (Hina)
 

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene