Poslije svečane mise koju je predvodio na Trgu svetog Petra, Papa Benedikt XVI. se s lože vatikanske bazilike obratio "svijetu punom rana i boli", svijetu u kojem ne manjka "prirodnih nepogoda i ljudskih tragedija, koje izazivaju bezbrojne žrtve i goleme materijalne štete".
Pročitajte i ovo
Problemi s proračunom
Papa Franjo poslao upozorenje svećenstvu: "Svi moramo biti spremni na žrtvu"
Uskrsna poruka
Papa pozvao na solidarnost svih naroda
Papa je spomenuo Madagaskar, Solomonske otoke, Južnu Ameriku, te sve prostore pogođene "glađu, neizlječivim bolestima, terorizmom i otmicama".
Neki "od tisuću oblika nasilja katkad se opravdavaju u ime religije", upozorio je Papa naglasivši kako svako nasilje ponižava život, ljudska prava i dostojanstvo čovjeka.
Posebnu pažnju Benedikt XVI. je uputio Africi gdje u velikom broju zemalja i regija, od Darfura do Kinšase, Konga i drugdje vlada "katastrofalna i koji puta nedovoljno ozbiljno shvaćena humanitarna situacija".
Sukobi i pljačke ugrožavaju demokratski proces u Kongu, u Somaliji sukobi udaljavaju mir i povećevaju krizu u regiji, posebno zbog krijumčarenja oružja.
Teška kriza pritisnula je Zimbabwe, podsjetio je Papa.
U Istočnom Timoru pučanstvo ima potrebu za pomirenjem pred važnim izborima.
Mir je potreban Šri Lanki gdje samo pregovori mogu dovesti
do prekida sukoba koji okrvavljuju zemlju.
Posebnu zabrinutost Papa je iskazao za stanje u Afganistanu "obilježeno rastućom nestabilnošću".
Papa je rekao kako u izraelsko-palestinskom sukobu vidi znakove nade, dok iz Iraka ne dolazi ništa pozitivno.
"Na Bliskom istoku uz znakove nade u dijalog između Izraela i
Palestinske vlasti, ništa pozitivnog ne dolazi iz Iraka, okrvavljenog pokoljima, dok civili bježe", rekao je Papa te je spomenuo i teško političko stanje u Libanonu.
Svoje misli uputio je kršćanima koji napuštaju prostore u Svetoj zemlji koji su bili "kolijevka naše vjere". Svim napaćenim narodima Papa je izrazio svoju duhovnu blizinu.
Iako patnje tolikih na svijetu i posebno nedužne djece, "žrtava rata i terorizma, bolesti i gladi" predstavljaju tešku kušnju vjere mnogih katolika, Isus Krist "suprotstavio je aroganciji zla nadmoć svoje ljubavi", poručio je Papa.
Svečanosti je, prema procjenama talijanskih vlasti, bilo nazočno više od 100 tisuća ljudi, a Papino obraćanje prenosile su u živo televizije iz 67 zemalja svijeta.