James Harrison (88) preminuo je u snu u staračkom domu u Novom Južnom Walesu u Australiji 17. veljače, objavila je njegova obitelj. Njegova krv spasila je 2,4 milijuna beba.
požar u Donjoj Austriji
Poginula braća od 1 i 5 godina, otkriveno kako je došlo do tragedije: Majka je vrištala i zazivala pomoć
Golema tragedija
Našli sina (8) mrtvog na njegov rođendan: "Ne kupujte ovo svojoj djeci!"
službe na terenu
FOTO/VIDEO Terencem se zabio u skupinu pješaka, ozlijeđena majka koja je gurala kolica
Harrisona su u Australiji zvali čovjekom sa zlatnom rukom jer je njegova krv sadržavala rijetko protutijelo Anti-D, koje se koristi za proizvodnju lijeka koji pomaže trudnicama čija bi krv mogla napasti njihovo nerođeno dijete.
Veselilo ga je pomoći
Iz australskog Crvenog križa, koji mu je odao počast, rekli su da je odlučio postati darivatelj nakon što je kao 14-godišnjak dobio transfuziju tijekom velike operacije prsnog koša, piše BBC. Krvnu plazmu počeo je darivati s 18 godina i nastavio svaka dva tjedna sve do 81. godine.
Harrison je 2005. oborio svjetski rekord u količini darovane krvne plazme, a taj rekord držao je sve do 2022., kada ga je prestigao jedan muškarac iz SAD-a.
Njegova kći Tracey Mellowship rekla je da je njezin otac bio jako ponosan što je spasio toliko života bez ikakvog troška ili boli: "Uvijek je govorio da to ne boli, a život koji spasiš možda bude baš tvoj vlastiti."
Mellowship i dvoje Harrisonovih unuka također su primili Anti-D imunizaciju. "Veselilo ga je kad bi čuo priče o obiteljima poput naše, koje postoje zahvaljujući njegovoj dobroti", rekla je.
Velika važnost
Od Harrisonove plazme proizvodio se anti-D imunoglobulin, koji se daje Rh-negativnim majkama po rođenju Rh-pozitivnog djeteta, čime se sprječava razvoj Rh-protutijela. Majke i djeca ponekad nemaju kompatibilna obilježja krvi, kao što je slučaj kad su djeca Rh-pozitivna, a majka Rh-negativna.
Nakon rođenja Rh-pozitivnog djeteta Rh-negativna majka dobiva injekciju anti-D imunoglobulina kako bi se spriječilo stvaranje protutijela koja bi napala crvena krvna zrnca Rh-pozitivne djece u budućim trudnoćama.
Prije nego što su sredinom 1960-ih razvijene Anti-D terapije, svaka druga beba kojoj bi dijagnosticirali HDFN nije preživjela.
Nije jasno zašto je Harrisonova krv imala toliko Anti-D protutijela, ali neka izvješća govore da bi to moglo imati veze s velikom transfuzijom koju je primio kao 14-godišnjak.
Nasljeđe za budućnost
U Australiji danas ima manje od 200 darivatelja Anti-D protutijela, ali zahvaljujući njima svake godine pomoć dobije oko 45.000 majki i njihovih beba, navodi australski Crveni križ, poznat i kao Lifeblood.
Lifeblood surađuje s australskim Institutom za medicinska istraživanja Walter i Eliza Hall na razvoju Anti-D protutijela u laboratoriju. Pokušavaju replicirati krvne i imunološke stanice iz Harrisonove krvi i krvi drugih darivatelja kako bi jednog dana mogli proizvoditi lijek u laboratoriju.
Znanstvenici koji rade na projektu nadaju se da bi takav laboratorijski proizveden Anti-D mogao pomoći trudnicama diljem svijeta. "Razvoj nove terapije oduvijek nam je bio nešto poput svetog grala", rekao je voditelj istraživanja u Lifebloodu David Irving. Dodao je i da je teško pronaći ljude koji redovito daruju krv i pritom proizvode dovoljno kvalitetnih protutijela u velikim količinama.
Pročitajte i ovo
Nakon sukoba u Bijeloj kući
Zelenski: "Spreman sam otići, ovo je uvjet"
Pročitajte i ovo
Rat u Europi
Oglasio se Trump: "Trebamo se manje brinuti o Putinu..."
Pročitajte i ovo
Rat u Europi
Objavljen plan za primirje u Ukrajini: Čelnici progovorili i o slanju europskih snaga